Cenu Dušana Jurkoviča udelili prvýkrát priemyselnej budove
Do Banskej Bystrice putuje tento rok výročná cena Spolku architektov Slovenska (SAS), Cena Dušana Jurkoviča. Architekti Branislav Hovorka, Štefan Moravčík a Martin Pauliny si ju preberali 15. novembra 2011 v Zrkadlovej sieni Primaciálneho paláca za dielo Centrála firmy Phoenix Zeppelin v Banskej Bystrici-Kráľovej. “Je to prvá priemyselná stavba, ktorá dostala Jurkovičovu cenu, myslím, že aj to svedčí o kvalitách, ktoré ten objekt má,” povedal na dnešnej tlačovej konferencii člen poroty Ceny Dušana Jurkoviča Štefan Šlachta. Predseda medzinárodnej poroty Jaroslav Wertig sa nazdáva, že budova je skôr hybridom, ktorý balansuje medzi administratívnym, správnym a priemyselným objektom. “Zadanie pre architektov očividne nepredstavovalo hendikep, ale výzvu. Dokázali zvrátiť niekoľko problémov vo svoj prospech,” odôvodnil rozhodnutie poroty Wertig. Podľa jeho slov sa autorom podarilo vytvoriť nápadité reprezentatívne sídlo, ktoré je veľmi vtipnou prezentáciou značky.
Víťazný projekt uspel v konkurencii 33 stavieb. Nominácie na cenu Dušana Jurkoviča, ktorú udeľujú už od roku 1964, získali aj rekonštrukcia Starej radnice v Bratislave (Juraj Almássy, Peter Bouda, Richard Čečetka, Ivan Masár, Ondrej Strýček), OTIO – dom pri fare v Drážovciach (Sebastian Nagy), Avelane Clinic v Nitre (Martin Bjatek, Matúš Konček, Martin Matunák, Ľuboš Poláček) a bytová vila Pomaranč v Bratislave (Michal Vršanský, Vladimír Vršanský). Wertig vyzdvihuje fakt, že výročné ceny putujú k projektom, na ktorých spolupracovalo nielen viacero architektov, ale že to boli často skupiny zložené z architektov dvoch generácií. “Väčšinou najmä u tých mladších, prevláda tendencia vymedziť sa voči starším architektom. Tým, že sa napätie medzi generáciami vybije, architektúra získa určitú vyváženosť a harmóniu,” konštatuje Wertig. Prezident SAS Ján Bahna vraví, že porota vyberala tento rok z rekordného počtu budov, no už o rok sa zrejme situácia pre hospodársku krízu zmení. “Architektúra začína pociťovať útlm, ale nie v kvalite, ale skôr v počtoch, možno modernosti,” uviedol Bahna.
15. novembra odovzdali aj Cenu profesora Emila Belluša za celoživotné dielo. Tento rok ju dostal in memoriam profesor Rastislav Janák (1942-2002), ktorý pôsobil na Vysokej škole výtvarných umení. Podľa Bahnu patril k najvýraznejším osobnostiam slovenskej interiérovej tvorby, za čo so svojím kolektívom získal dvakrát aj Cenu Dušana Jurkoviča. Medzi jeho najvýraznejšie diela patrí II. vybavovacia hala bratislavského letiska, interiéry kina Tatra, interiéry Zichyho paláca v Bratislave či hudobná predajňa – Hummelov dom na Klobučníckej ulici v Bratislave. “Pri generačnom porovnávaní sme si povedali, že je dobré si pripomenúť osobnosť Rastislava Janáka,” povedal Bahna.
V Primaciálnom paláci udelili i Cenu profesora Martina Kusého za vedecké bádanie a popularizáciu architektúry, ktorá má tento rok dvoch laureátov. Dane Bouřutovej patrí za monografiu Architekt Dušan Samuel Jurkovič, ktorú vydal Slovart v roku 2009. “Táto knižka dáva v súčasnosti najkomplexnejšiu výpoveď o živote a tvorbe Dušana Jurkoviča, presahuje rámec všetkých doterajších jeho hodnotení,” poznamenal riaditeľ kancelárie SAS Peter Mikloš. Igor Thurzo si preberie cenu za celoživotnú dokumentačno-publikačnú, osvetovú a aktivistickú činnosť v oblasti ochrany ľudovej architektúry, industriálnych pamiatok a regionálnej histórie a tiež za konzistentné občianske postoje.