Český panovník Václav vo Viedni

Už len do konca januára 2010 máte možnosť prezrieť si v rakúskej národnej knižnici výstavu o dojemnej osobnosti 10. storočia, českom svätcovi i vládcovi Václavovi. Stredobodom záujmu je Kódex, získaný z amerického súkromného vlastníctva prostredníctvom poisťovne UNIQA – najväčšieho poisťovateľa umenia v Strednej Európe.

Kódex je nádherným rukopisom o živote a diele legendami opradeného českého kniežaťa a svätca. Odkúpením kódexu sa do Európy navrátilo cenné svedectvo vtedajšieho knižného umenia. Václavovmu rukopisu  s 23 dojemnými miniatúrami je dávaný do protikladu rukopis pražského maliara Matúša Hutského z fondu národnej knižnice – tiež zo 16. storočia (1585). Vzorom na napísanie oboch takmer identických písem sú útržky z českých dejín 16. storočia. Ďalšou vystavenou knihou  je Kronika Václava Hájeka z roku 1541, zaznamenávajúce dejiny prapredkov Václava od roku 644 po korunováciu Ferdinanda I. Čo sa týka stvárnenia obrazov, tieto cenné zväzky sa orientujú predovšetkým na cyklus fresiek, ktoré bolo možné obdivovať v polovici 15. storočia v slávnej kaplnke sv. Václava v Prahe. Dvojitú funkciu svätého Václava ako svätca i mocnára odzrkadľuje aj inštalácia uprostred Prunksaal-u, dotvárajúca atmosféru sakrálneho miesta symbolickým relikviárom, podobným proporciám schránky sv. Václava v pražskom dóme sv. Víta. Koberec vás potom zavedie k ďalšiemu objektu – gotickému oltáru.


Po Viedni putuje výstava do národného múzea v Prahe. 


Výstavu hľadajte v sále Prunksaal v rakúskej národnej knižnici (www.onb.ac.at) na námestí Josefsplatz od utorka do nedele od 10 do 18 hod., každý švrtok až do 21 hod. Vstupné do sály je 7 eur.



Mgr. Erika   Rožková, vedúca kancelárie


Compress Bratislava
Kancelária mesta Viedeň
SK-811 01 Bratislava, Nám. SNP 23
Tel.  +421 2/ 59 30 37 11, 0903 959 880
Fax. +421 2/ 59 30 37 20
E-mail: erika.rozkova@compresspr.sk


 


 



© Österreichische Nationalbibliothek

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Karol Vaculík – historik umenia

V roku 1992 v Bratislave zomrel historik umenia Karol Vaculík. Študoval dejiny umenia, filozofiu a francúzštinu na univerzitách v Bratislave, vo Viedni a v Prahe. Od r. 1949 bol vedúcim zbierky starého umenia v pražskej Národnej galérii, odkiaľ v r. 1951 prešiel do Bratislavy, kde bol poverený vedením vznikajúcej Slovenskej národnej galérie.