Čínsky múr sa postupne skracuje
Hovorí sa, že Veľký čínsky múr je jedinou stavbou na Zemi, ktorú je možné vidieť voľným okom z vesmíru. Nie je to pravda. Legendu o viditeľnosti tejto pamiatky z vesmíru poprel vlani prvý čínsky kozmonaut, keď sa vrátil z obežnej dráhy Zeme. Čínske ministerstvo školstva už nariadilo prepísať učebnice. V 3. storočí pred Kristom začal prvý čínsky cisár stavať obrovský val na ochranu svojho územia. Veľký čínsky múr sa staval až do 17. storočia, teda neuveriteľných vyše 1800 rokov.
Dnes sa múr rozpadáva. Môžu za to ľudia, ktorí z neho berú kamene na domy, či hospodárske budovy. Istý podnikateľ zasa chcel hneď vedľa múra stavať vily pre turistov. Dostal pokutu, chýbajúce murivo musel nahradiť, a dnes prosí Žu Wen o odpustenie:
„Rozmýšľal som príliš jednostranne. Nevedel som toho veľa o význame múra. Myslel som si, že to, čo robím, je dobré pre spoločnosť.“
Niektorí „aktívni“ podnikatelia zasa nevidia nič na tom, ak si z múra zoberú kamene a tehly, a vzniknutú dieru „zaplátajú“, povedzme, cementom.
„Neviem, čo je na takejto rekonštrukcii zlého. Poškodené časti múra takto opravoval aj môj strýko. Vďaka nemu môžu teraz Veľký čínsky múr obdivovať naši potomkovia,“ hovorí podnikateľ Žu Li-Hua.
„Ochrana múra sa netýka iba samotnej stavby, ale aj jej okolia,“ vysvetľuje Dong Tao-Hui zo Spoločnosti na ochranu Veľkého čínskeho múru. „Je to dedičstvo našich predkov a vidíme na ňom, ako sa vyvíjala civilizácia. Ak pri múre postavíme moderné budovy, zničíme ho.“
V čase svojej najväčšej slávy mal múr 6 tisíc kilometrov, dnes dosahuje iba tretinu – a naďalej sa zmenšuje. Veľký čínsky múr počas dlhých stáročí chránil svoju krajinu a jej ľudí. Potomkovia tých istých ľudí dnes nevedia ochrániť Veľký čínsky múr.
Zdroj: http://www.zem.sk/html/clanok/1621/