Colin Powell: USA ochránia iracké historické bohatstvo

Washington, 14. apríla 2003 – USA sa zaväzujú, že ochránia iracké historické bohatstvo a pomôžu s renováciou škôd spôsobených rabovaním významného bagdadského archeologického múzea, vyhlásil dnes šéf americkej diplomacie Colin Powell.
Americká vláda nadviazala kontakty s Organizáciou Spojených národov pre kultúru, vedu a vzdelávanie (UNESCO) a podľa jeho slov o ochrane irackých pamiatok hovoril aj s gréckym ministrom zahraničných vecí Jorgosom Papandreom, ktorého krajina predsedá EÚ.

USA „sú si vedomé zodpovednosti a preberieme rozhodujúcu úlohu v súvislosti so starožitnosťami vo všeobecnosti a obzvlášť v spomínanom múzeu,” povedal Powell po stretnutí so šéfom kuvajtskej diplomacie šejkom Sabáhom al-Ahmadom as-Sabáhom vo Washingtone. Spojené štáty chcú pomôcť nájsť stratené predmety a opraviť poškodené v spolupráci s mnohými expertmi a mimovládnymi organizáciami, dodal.

Archeologické múzeum v Bagdade sa stalo predmetom krádeží v piatok počas masového rabovania vládnych budov či nemocníc, ktoré sa začalo po páde irackého režimu.

Denník Washington Post dnes napísal, že americkí kultúrni odborníci v mesiacoch pred vojnou varovali Pentagon pred rizikom rabovania v irackých múzeách počas konfliktu a žiadali o ochranu archeologického bohatstva.

Profesori, riaditelia múzeí a obchodníci s umením v januári v Pentagone obzvlášť upozorňovali na Národné múzeum starožitností, vyrabované v piatok, ktoré obsahovalo medziiným zlaté starožitnosti z hrobiek asýrskych kráľovien v Nimrúde a je podľa nich najdôležitejším kultúrnym objektom v Iraku. Podľa profesora orientálneho umenia McGuira Gibsona sa americkí predstavitelia zaručili, že ochránia pamiatky a múzeá.

Ako informoval Washington Post, lupiči v múzeu vyplienili galérie, spálili záznamy a rozbili či odniesli tisícky predmetov pochádzajúcich z obdobia sumerskej civilizácie 3500 rokov pred Kristom až po 13. storočie n.l. Americký minister obrany Donald Rumsfeld v nedeľu povedal: „Nedovolili sme to. Stalo sa to.” Podľa neho je na vine chaos, ktorý vzniká, keď „končí diktatúra” a prechádza sa na nové zriadenie.

Archeológ a historik umenia John Russell pre denník povedal, že treba dohliadnuť, aby sa ukradnuté starožitnosti nedostali cez hranice von z krajiny. Podľa neho v Iraku existuje sieť pašerákov umeleckých predmetov a tí mohli byť medzi rabujúcimi. Hoci cenné objekty boli skryté v podzemí múzea, zlodeji ich objavili, dodal Russell.

Na súčasnom území Iraku sa rozprestierala starobylá Mezopotámia – kolíska civilizácie Sumerov, Babylončanov či Asýrčanov, ktorým ľudstvo vďačí za písmo, počty a prvé mestá. V irackých múzeách – vrátane 13 regionálnych – a na viac než 10.000 archeologických náleziskách sa nachádza veľké množstvo umeleckých objektov, ktoré svedčia o histórii územia medzi riekami Eufrat a Tigris.

Zdroj: http://www.mod.gov.sk/irak/tyzden/t16.asp

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Slovensko sa stalo členom Výkonnej rady UNESCO

Slovensko dňa 14. októbra 2009 na zasadaní 35. Generálnej konferencie UNESCO v Paríži zvolili za člena Výkonnej rady UNESCO na štyri roky. Slovenská republika mieni svojím dielom prispieť k napĺňaniu priorít vlády pri budovaní vedomostnej spoločnosti v oblasti vzdelávania, vedy a výskumu, podpory kultúrnej diverzity, ochrany a využívania kultúrneho dedičstva a v ďalších oblastiach pôsobnosti UNESCO.