Dejiny slovenského výtvarného umenia – GOTIKA

Z obdobia medzi rokmi 1250 až 1550 pochádzajú azda najcennejšie diela umeleckej histórie Slovenska. Osobnosti ako majster Pavol z Levoče alebo Majster M, či stavby kostolov v Košiciach, Bardejove alebo v Bratislave vzbudzujú už viac než 100 rokov záujem nielen historikov umenia, ale aj širokej verejnosti, ktorá sa však o kvalite nášho gotického umenia v rámci tak reprezentatívnej výstavy mohla naposledy presvedčiť v roku 1937 – v Prahe. v roku 55. výročia založenia Slovenskej národnej galérie
Vernisáž výstavy: 20. november 2003 o 17.00 hod.
Otvorenie výstavy: 21. november 2003
Trvanie výstavy: 21. november – 21. marec 2004
Miesto konania: Slovenská národná galéria v Bratislave, Esterházyho palác a Vodné kasárne
Mestské múzeum v Bratislave, Stará radnica
Hlavný kurátor výstavy a editor publikácie: Dušan Buran
Asistentky projektu: Zuzana Ludiková a Lucia Hesterová
Výstava je otvorená denne okrem pondelka od 10.00 do 18.00 hod.
Vstupné: 120,- Sk; zľava 60,- / 30,- Sk
Sprievody s lektorským výkladom na výstave Gotika: Každú nedeľu o 15.00 hod. pri pokladni Vodných kasární SNG.

Záštitu nad výstavou prevzali: Predseda NR SR Pavol Hrušovský a minister kultúry SR Rudolf Chmel.

Mnohé gotické artefakty slovenskej proveniencie uchovávajú zahraničné inštitúcie, ťažko dostupné archívy, súkromné a cirkevné zbierky. Avšak v posledných rokoch sa zásluhou nových objavov podarilo sprístupniť ďalšie, dosiaľ neznáme diela alebo po reštaurovaní skorigovať predchádzajúce odborné názory.
V rámci cyklu Dejiny slovenského výtvarného umenia prezentuje SNG spolu s Mestským múzeom v Bratislave expozíciu, populárno-vedeckú publikáciu a medzinárodnú konferenciu pod jednoduchým názvom – Gotika. V spolupráci s domácimi i zahraničnými zbierkovými inštitúciami a vďaka ochote početných cirkevných majiteľov sa usilujeme ukázať nielen už známe diela tabuľového maliarstva a sochárstva, ale ponúkame nový pohľad na ich kontext v rámci kultúry stredovekej Európy.
Prostredníctvom príťažlivého architektonického riešenia výstavy sa snažíme o moderný dialóg, bez nostalgie, avšak s vedomím mimoriadnej hodnoty prezentovaných diel. Hoci ťažisko expozície prirodzene spočíva v dielach vytvorených pre liturgické prostredie – najmä častí oltárov s tabuľovými maľbami a skulptúrami ( SNG Vodné kasárne a Esterházyho palác), viaceré sekcie výstavy sa zaoberajú i náročne vyzdobenými ilumináciami v liturgických kódexoch (MMB Stará radnica).
V knihe vydanej pri tejto príležitosti sa k slovu dostanú tiež historické predpoklady vývinu gotickej architektúry, zakladanie kostolov v práve kolonizovaných oblastiach Slovenska, ich výzdoba nástennými maľbami a sochami; na druhej strane urbanizmus, formovanie hradn²ch
sídiel a mestských štruktúr, ale i vytváranie bohatých oltárnych retabulí, liturgických kalichov a monštrancií. Túto panorámu uzatvárajú kapitoly venované stredovekej vzdelanosti, reprezentované rukopismi farských a kapitulských knižníc, či kultúre všedného dňa, ktorú sprostredkujeme príkladmi listín, erbov, pečatí, skla alebo keramiky.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Gotika

Pre tých, ktorých zaujímajú naše staré dejiny odporúčame navštíviť Slovenskú národnú galériu a Mestské múzeum v Bratislave, kde si až do marca môžu prezrieť rozsiahlu výstavu „Gotika“. Projekt je pokračovaním cyklu výstav pod názvom Dejiny slovenského výtvarného umenia, v rámci ktorej už verejnosť mala možnosť získať prehľad o umení baroka a umení 20. storočia.

Obnova.sk Foto

Východoslovenská galéria 1952- 2002

Východoslovenská galéria v Košiciach si pripomína 50. výročie od začiatku svojej zberateľskej a výstavnej činnosti. Bola založená ako druhá slovenská galerijná inštitúcia (po SNG v Bratislave) a dnes sa zaraďuje medzi najväčšie a najstaršie slovenské zberateľské inštitúcie podobného druhu.

Šarišské Múzeum Bardejov 11 | 2003

ÚČASŤ ŠARIŠSKÉHO MÚZEA NA INÝCH VÝSTAVÁCH
20.11.2003 -30.3.2004
Dejiny slovenského výtvarného umenia – GOTIKA
Slovenská národná galériaBratislava
Prezentácia diel gotického umenia, na ktorej budú vystavené zbierky ŠM
PhDr.F.Gutek
T: 472 2009

Karol Vaculík – historik umenia

V roku 1992 v Bratislave zomrel historik umenia Karol Vaculík. Študoval dejiny umenia, filozofiu a francúzštinu na univerzitách v Bratislave, vo Viedni a v Prahe. Od r. 1949 bol vedúcim zbierky starého umenia v pražskej Národnej galérii, odkiaľ v r. 1951 prešiel do Bratislavy, kde bol poverený vedením vznikajúcej Slovenskej národnej galérie.

Robert Doisneau 1912–1994

Narodil sa 14. 4. 1912 v Gentilly. V roku 1929 sa vyučil za litografa, ale už na konci toho istého roku sa rozhodol venovať sa fotografii. Začínal ako grafický dizajnér a reklamný fotograf. V roku 1932 mu časopis Excelsior uverejnil prvú fotoreportáž o blšom trhu v Paríži. V rokoch 1934–1939 pracoval ako priemyselný fotograf v automobilke Renault v Billancourte.

Majstrovské diela umenia 20. storočia zo zbierok SNG

Koncepcia reprezentatívneho výberu diel vychádza zo zámeru predstaviť najvýznamnejšie obsahové, formálne a významové okruhy, tendencie a štýlové metamorfózy v časovom slede jednotlivých desaťročí: od prežívania estetiky akademizmu, luminizmu, secesiou poznačeného symbolizmu, cez vznik a konštituovanie monumentalizačného úsilia národnej moderny…