Dejiny slovenského výtvarného umenia – GOTIKA
Z obdobia medzi rokmi 1250 až 1550 pochádzajú azda najcennejšie diela umeleckej histórie Slovenska. Osobnosti ako majster Pavol z Levoče alebo Majster M, či stavby kostolov v Košiciach, Bardejove alebo v Bratislave vzbudzujú už viac než 100 rokov záujem nielen historikov umenia, ale aj širokej verejnosti, ktorá sa však o kvalite nášho gotického umenia v rámci tak reprezentatívnej výstavy mohla naposledy presvedčiť v roku 1937 – v Prahe. v roku 55. výročia založenia Slovenskej národnej galérie
Vernisáž výstavy: 20. november 2003 o 17.00 hod.
Otvorenie výstavy: 21. november 2003
Trvanie výstavy: 21. november – 21. marec 2004
Miesto konania: Slovenská národná galéria v Bratislave, Esterházyho palác a Vodné kasárne
Mestské múzeum v Bratislave, Stará radnica
Hlavný kurátor výstavy a editor publikácie: Dušan Buran
Asistentky projektu: Zuzana Ludiková a Lucia Hesterová
Výstava je otvorená denne okrem pondelka od 10.00 do 18.00 hod.
Vstupné: 120,- Sk; zľava 60,- / 30,- Sk
Sprievody s lektorským výkladom na výstave Gotika: Každú nedeľu o 15.00 hod. pri pokladni Vodných kasární SNG.
Záštitu nad výstavou prevzali: Predseda NR SR Pavol Hrušovský a minister kultúry SR Rudolf Chmel.
Mnohé gotické artefakty slovenskej proveniencie uchovávajú zahraničné inštitúcie, ťažko dostupné archívy, súkromné a cirkevné zbierky. Avšak v posledných rokoch sa zásluhou nových objavov podarilo sprístupniť ďalšie, dosiaľ neznáme diela alebo po reštaurovaní skorigovať predchádzajúce odborné názory.
V rámci cyklu Dejiny slovenského výtvarného umenia prezentuje SNG spolu s Mestským múzeom v Bratislave expozíciu, populárno-vedeckú publikáciu a medzinárodnú konferenciu pod jednoduchým názvom – Gotika. V spolupráci s domácimi i zahraničnými zbierkovými inštitúciami a vďaka ochote početných cirkevných majiteľov sa usilujeme ukázať nielen už známe diela tabuľového maliarstva a sochárstva, ale ponúkame nový pohľad na ich kontext v rámci kultúry stredovekej Európy.
Prostredníctvom príťažlivého architektonického riešenia výstavy sa snažíme o moderný dialóg, bez nostalgie, avšak s vedomím mimoriadnej hodnoty prezentovaných diel. Hoci ťažisko expozície prirodzene spočíva v dielach vytvorených pre liturgické prostredie – najmä častí oltárov s tabuľovými maľbami a skulptúrami ( SNG Vodné kasárne a Esterházyho palác), viaceré sekcie výstavy sa zaoberajú i náročne vyzdobenými ilumináciami v liturgických kódexoch (MMB Stará radnica).
V knihe vydanej pri tejto príležitosti sa k slovu dostanú tiež historické predpoklady vývinu gotickej architektúry, zakladanie kostolov v práve kolonizovaných oblastiach Slovenska, ich výzdoba nástennými maľbami a sochami; na druhej strane urbanizmus, formovanie hradn²ch
sídiel a mestských štruktúr, ale i vytváranie bohatých oltárnych retabulí, liturgických kalichov a monštrancií. Túto panorámu uzatvárajú kapitoly venované stredovekej vzdelanosti, reprezentované rukopismi farských a kapitulských knižníc, či kultúre všedného dňa, ktorú sprostredkujeme príkladmi listín, erbov, pečatí, skla alebo keramiky.