Design československých elektrospotrebičov

Obnova.sk Fotografia

Usporiadatelia: Národné technické múzeum v Prahe a Slovenské technické múzeum v Košiciach

Trvanie: 14. júl – 10. október 2004

Základným predpokladom na prezentáciu výstavy “Design čs. elektrospotrebičov 1950 – 1980” bola partnerská spolupráca Národného technického múzea v Prahe a Slovenského technického múzea v Košiciach.
Táto veľmi intenzívne prebieha už od 50-tych rokov 20. stor., kedy NTM poskytovalo nášmu múzeu – ako skúsenejší partner – metodickú, koordinačnú a odbornú pomoc pri formovaní odborných oddelení, dokumentujúcich vývoj vedy a techniky na Slovensku. V roku 1994 bolo v NTM založené oddelenie priemysleného designu, a podobne bol založený referát designu aj u nás. Jedným z konkrétnych výsledkov spolupráce je i prezentovaná výstava československého designu elektrospotrebičov.

Ústredným motívom, od ktorého sa odvíjala koncepcia výstavy, bola návrhárska tvorba priemyselného designéra Stanislava Lachmana (*1920) a jeho kolegov Rudolfa Vacka, Miloša Hájka a ďalších z podnikových ateliérov Elektro-Praga Hlinsko a KOVOTECHNY Praha.
Výstava pripomína každodenný svet predmetov, ktoré v Československu vznikali od päťdesiatych do osemdesiatych rokov 20. storočia, teda v podmienkach určitých materiálových a technologických obmedzení. Sú predstavené prvé elektrospotrebiče (vysávače, žehličky, mixéry, ventilátory, práčky, kuchynské roboty, variče…) z povojnového obdobia nadšeného budovania československého spotrebného priemyslu, odrážajúce optimizmus mierových rokov. Zo zbierkového fondu STM výstavu dopĺňajú predmety spotrebného strojárskeho priemyslu, reprezentujúce štandard domáceho designu. Ich výroba bola realizovaná v podnikoch na Slovensku (CALEX, KOVOSMALT, TATRASMALT, TESLA a iné).

Obnova.sk Fotografia

Od konca šesťdesiatych rokov nadväzuje ďalšia etapa, kedy sa vyrábalo pre socialistické domácnosti v bezkonkurenčnom prostredí. V tej dobe naše hospodárstvo práve vo sfére elektrospotrebičov začalo zaostávať za svetovým vývojom. Záver tvoria ešte doposiaľ v niektorých domácnostiach používané elektrospotrebiče z osemdesiatych rokov.

Obnova.sk Fotografia

Výstavou vystupujú prvýkrát z anonymity tvorcovia designu veľkej časti bežných predmetov, ktoré sa v bývalom Československu stali nevyhnutnými spoločníkmi generácie spotrebiteľov druhej polovice 20. storočia.
Výstavu autorsky pripravili Jana Pauly z NTM Praha a Ladislav Klíma z STM Košice.

Možnosť konfrontácie súčasného designu a technickej úrovne vybraného produktového portfólia ETA a.s. Hlinsko s historickými exponátmi umožňuje malá expozícia prezentovaná spoločnosťou ETA Slovakia, s.r.o.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Projekty pre Solivar

4. septembra 2008 (SITA) – Mesto Prešov a Slovenské technické múzeum v Košiciach podpísali dohodu o partnerskej spolupráci, ktorá sa týka revitalizácie národnej kultúrnej pamiatky (NKP) Solivar v Prešove. Ide o unikátny komplex technických objektov na čerpanie a varenie soli zo 17. storočia, ktorého súčasťou je gápeľ, najväčší a najstarší ťažný mechanizmus v Európe.

Východoslovenská galéria 1952- 2002

Východoslovenská galéria v Košiciach si pripomína 50. výročie od začiatku svojej zberateľskej a výstavnej činnosti. Bola založená ako druhá slovenská galerijná inštitúcia (po SNG v Bratislave) a dnes sa zaraďuje medzi najväčšie a najstaršie slovenské zberateľské inštitúcie podobného druhu.