Detonácia spečatila osud Kostola svätého Ondreja v Koši
Mohutná detonácia dala bodku za pohnutou históriou Kostola svätého Ondreja v Koši. Na posledné minúty ondrejského kostola sa prišli pozrieť stovky zvedavcov. Očakávané divadlo trvalo len pár sekúnd.
Ako nám povedal Ján Krpec, majiteľ firmy Ekodemolácie, ktorá zabezpečovala demoláciu kostola, na odstrel sa dôsledne pripravili. Vrtné práce trvali desať dní, samotné nabíjanie tri. Okolo zvyšku kostola vytvorili pás, kde umiestnili 1400 rozbušiek. Asi hodinu pred odstrelom sa všetci zvedavci museli vzdialiť do asi 500 metrov od kostola. Na minútu presne sa o pol jednej ozval silný výbuch a o pár sekúnd sa v kúdoloch prachu zviezla k zemi mohutná veža. Z kostola ostali iba ruiny, v ktorých zostala málo poškodená plechová veža. Odstrel prebehol presne podľa plánov a nepoškodil žiadne vedľajšie omietky.
Časť kostola, ktorú zrúcali, pochádza z roku 1940. O osude kostolíka v Koši sa rozhodlo pred viacerými rokmi, keď sa tu začala intenzívna banská činnosť – pod kostolom sa nachádzajú bohaté sloje uhlia. Poddolovaný terén a narušená statika mohli ohroziť životy ľudí. Na základe vládneho uznesenia sa rozhodlo, že z budovy sa zachráni aspoň najvzácnejšia časť, gotická svätyňa z roku 1365. Na jeseň minulého roka ju unikátnym spôsobom premiestnili o dva kilometre ďalej. Tam čaká na reštaurovanie.
Podobný prenos, ako sa na jeseň podaril v Koši, nemá na Slovensku obdobu. Niečo podobné sa pred časom uskutočnilo v českom Moste, kde tiež pre banskú činnosť premiestnili Katedrálu svätej Barbory. Prenos katedrály sa však uskutočnil po koľajniciach a v Koši po ceste.
Pri vykopávkach a prácach na oddelení svätyne sa našlo aj viacero historicky cenných nálezov. Napríklad zakladacia listina z roku 1940, kde vtedajší farár Ján Hrdý zoznamuje budúce generácie s históriou kostola. Našli sa aj mince z obdobia slovenského štátu a zlatý dukát z druhej polovice 14. storočia s podobizňou kráľa Ladislava či dobové fotografie kostola.
KVETA FAJČÍKOVÁ
Publikované na: www.sme.sk 29. 3. 2001