Divadlá, galérie, múzeá prejdú pod VÚC

BRATISLAVA – Kompetenčný zákon, ktorý minulý týždeň poslanci schválili, bude maťvplyv aj na kultúrne inštitúcie. Väčšina galérií, divadiel, múzeí, knižníc azariadení osvetovej činnosti sa presúva z pôsobnosti krajských úradov na vyššieúzemné celky, čiže zo štátnej správy na územnú samosprávu.

Naopak, päť kultúrnych inštitúcií, ktoré boli v pôsobnosti krajských úradov,prejde do pôsobnosti ministerstva kultúry. Týka sa to Štátneho divadla v Košiciach,Štátneho komorného orchestra v Žiline, Východoslovenskej galérie v Košiciach, Štátnejgalérie v Banskej Bystrici a Múzea rusínsko-ukrajinskej kultúry vo Svidníku.

Minister kultúry Milan Kňažko to zdôvodnil tým, že význam týchto inštitúciíprekračuje hranice regiónov. „A navyše je potrebné, aby ingerencia štátu fungovalanielen v hlavnom meste, ale bola teritoriálne rozložená na celé územie. Sieť týchtoinštitúcií je trocha nižšia, ako by sme na Slovensku potrebovali,“ povedal.

Podľa Kňažka nie je dôvod na obavy, že by bola ohrozená existencia galérií,múzeí či divadiel. „V zásade platí, že tieto organizácie prechádzajú aj sosvojimi rozpočtami,“ povedal. Tvrdí, že zmena neznamená zníženie počtu pracovníkov.„Počet odborných kultúrnych pracovníkov sa za posledné roky znížil takmer o dvetretiny, v kultúre určite nie je prezamestnanosť.“

Riaditelia ešte nevedia, aké budú mať kompetencie

Čo budú tieto zmeny znamenať pre kultúrne inštitúcie, zatiaľ nie je známe. „Nevieme,aké kompetencie budeme mať,“ povedal Emil Nedjelka, riaditeľ Trnavského divadla,ktoré prechádza pod vyšší územný celok. Podobne zareagoval aj Peter Himič,riaditeľ Štátneho divadla Košice, ktoré sa vracia pod správu ministerstva kultúry.„Mali sme jedinú operu na Slovensku, ktorá nepatrila pod ministerstvo, čo bolo absolútnenelogické. Malo by sa to však odraziť aj na finančnej podpore, pretože naše divadloje stále poddimenzované,“ povedal Peter Himič.

Rozhodnutie ministerstva kultúry zaskočilo riaditeľa Štátnej filharmónie KošiceJúliusa Kleina, ktorá sa nedostala pod krídla rezortu. „Kultúrne inštitúcie vo väčšinekrajín patria pod regionálne alebo mestské samosprávy. Je to pochopiteľné aobojstranne výhodné spojenie. Nechápem, podľa akých kritérií vyberali úradníci inštitúcie‘nadregionálneho významu‘, ktorých zriaďovateľskú funkciu na seba rezortprebral. Zdá sa mi, že v súčasnosti ministerstvo kultúry zachraňuje skôr seba akosamotnú kultúru,“ uviedol Klein.

Národnostné divadlá pod krídla štátu

Na Slovensku máme aj tri národnostné divadlá: Divadlo Romathan a Thalia v Košiciach,ukrajinské divadlo Alexandra Duchnoviča v Prešove a Jókaiho divadlo v Komárne. Podľapôvodného návrhu kompetenčného zákona mali tieto divadlá prejsť do pôsobnostisamosprávnych krajov. Divadlá tvrdili, že by to ohrozilo ich existenciu. Minister kultúrypotvrdil, že tieto divadlá predsa len ostanú v pôsobnosti štátu, čiže ministerstvakultúry.

K prechodu kompetencií a finančných prostriedkov na vyššie územné celky by malodôjsť 1. apríla 2002.

MIRKA HOROBOVÁ, sen



Publikované na: www.sme.sk dňa 28. 9. 2001

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Ocenili zakladateľov pamiatkových úradov

Pri príležitosti Medzinárodného dňa pamiatok a historických sídiel udelili v sobotu 24. apríla 2010 v Červenom Kláštore v Kežmarskom okrese cenu Pamiatkového úradu SR za celoživotné dielo a mimoriadny prínos v oblasti ochrany pamiatkového fondu Slovenskej republiky – Cenu Alžbety Güntherovej-Mayerovej 2010. Laureátmi tohto najvyššieho ocenenia za pamiatkovú ochranu sa stali: Stanislav Dúbravec, Alojz Jursa a František Markuš in memoriam. Ocenení stáli pred 50 rokmi pri zrode dnešných krajských pamiatkových úradov v Banskej Bystrici, Bratislave a v Prešove. Ceny odovzdala generálna riaditeľka Pamiatkového úradu SR Katarína Kosová. Agentúru SITA o tom informovala Mária Riháková z Pamiatkového úradu Bratislava, redakcie Pamiatky a múzeá.