Dni nemeckej kultúry v Chmeľnici pripomenú dejiny
Víkend v obci Chmeľnica (okres Stará Ľubovňa) bude patriť Dňom nemeckej kultúry a kultúry spišských Nemcov. Pôjde už o 23. ročník podujatia, ktoré spoločne organizuje obec v spolupráci s miestnym Karpatskonemeckým spolkom a Ľubovnianskym osvetovým strediskom v Starej Ľubovni. Ako agentúru SITA informovala starostka Chmeľnice Zita Pleštinská, program sa začne v sobotu 6. júna otvorením výstavy Chmeľnica – spoločné korene – spoločná budúcnosť. Podujatie je súčasťou série osláv 700. výročia prvej písomnej zmienky, ktoré si obec tento rok pripomína.
Hlavný program dní venovaných nemeckej kultúre i kultúre spišských Nemcov bude v nedeľu, o 10:00 ho odštartuje sprievod folklórnych súborov. Súčasťou osláv bude aj svätá omša v nemeckom jazyku o 10:30. „V kultúrnom dome budú potom od 14:00 nasledovať vystúpenia folklórnych skupín, súborov a zborov z Medzeva, Vyšného Medzeva, Košíc, Bratislavy, Starej Ľubovne, Handlovej i našich miestnych. Vystúpia aj hostia z Rumunska,“ priblížila program Pleštinská.
Chmeľnica je jednou z mála obcí na území Slovenska, ktorá si zachovala nemecký ráz. Chmeľnické nárečie, ktorým starší rozprávajú dodnes, vzniklo zjednotením viacerých nemeckých nárečí pred stovkami rokov, keď na toto územie prišli remeselníci a baníci z nemecky hovoriacich krajín. Dodnes je v obci národnostná škola, deti sa v nej učia po nemecky od prvého ročníka. V Chmeľnici žilo v minulosti 90 až 95 percent obyvateľov nemeckej národnosti, dnes sa k nej podľa starostky hlási menej ako 15 percent Chmeľničanov. Ich počet klesol najmä v 20. storočí. „Veľa zmenili Benešove dekréty, odsun etnických Nemcov, tiež viacerí obyvatelia obce boli odvlečení do ruských gulagov,“ dodala Pleštinská.