Do múzea zavítala tajomná Núbia
Do Nových Zámkov zavítala tajomná história krajiny Ta-setej, teda Zeme lukov zvanej aj Núbia. S pravekými a starovekými dejinami krajiny čiernych faraónov oboznámi návštevníkov výstava Núbia v časoch faraónov v Múzeu Jána Thaina. Návštevníci môžu nahliadnuť za závoj histórie najstarších domorodých kultúr na území Hornej a Dolnej Núbie, spoznať dejiny jednotlivých núbijských kráľovstiev a dozvedieť sa viac o politických, hospodárskych a kultúrnych vzťahoch medzi starovekým Egyptom a Núbiou. Výstava vznikla v spolupráci s Národným múzeom – Náprstkovým múzeom ázijských, afrických a amerických kultúr v Prahe, jej autorom je mladý český egyptológ Pavel Onderka. Agentúru SITA o tom informoval Ladislav Vincze z Múzea Jána Thaina.
Ako putovný projekt má za sebou úspešné turné po českých a moravských múzeách. Súbor vystavených predmetov dopĺňa veľmi vzácny exemplár fajansového pečatného skarabea z obdobia 15. dynastie pochádzajúci zo zbierok Mestského múzea v Moravskej Třebovej. Najcennejším exponátom výstavy je ale masívny, jemne vypracovaný reliéfny blok s vyobrazením kráľa Taharku, datovaný do obdobia 25. dynastie. Socha sediaceho hodnostára Mentuhotepa z 13. dynastie zaujme návštevníka svojou strohosťou a jednoduchosťou. Raritou výstavy je originál prekrásne zdobenej drevenej rakvy ženy Taikašet, ktorá žila v období vlády 26. dynastie v Thébach. Výrobky núbijských hrnčiarskych dielní možno obdivovať v rámci vystavenej kolekcie keramiky. Zbierkové predmety dopĺňa kópia fragmentu reliéfu s vyobrazením novoasýrskeho panovníka Aššurbanipala a maketa chrámu bohyne Eset z ostrova Fílai. Trojrozmerné exponáty dopĺňa bohatý obrazový materiál a rozsiahle textové informácie.
Pre milovníkov egyptskej kultúry a najmä pre žiakov a študentov sú pripravené sprievodné podujatia – prednášky, tvorivé dielne či rôzne egyptské stolové hry. Na vyučovacie účely počas trvania výstavy bude slúžiť rekonštrukcia predsiene hrobu kráľa Tanutamona, ktorú sa múzeu podarilo zrealizovať v spolupráci so Základnou umeleckou školou v Nových Zámkoch.
Výstavu je možné vidieť do 31. decembra v priestoroch múzea na Ulici M. R. Štefánika 58 v Nových Zámkoch.