Dobýjanie hradu Šášov
So zámerom získať podporu na záchranu zrúcaniny Šášovského hradu, stojacej neďaleko Žiaru nad Hronom, organizuje Združenie na záchranu hradu Šášov v piatok 1. a sobotu 2. augusta štvrtý ročník benefičného kultúrneho podujatia Dobýjanie hradu Šášov.V piatok bude dejiskom akcie areál kaštieľa v Ladomerskej Vieske. V programe je vystúpenie tamojšieho ženského speváckeho zboru Valéria, šermiarsky súboj, predstavenie divadla Prestavlky, uvedenie knihy Most nad vôňou času, vystúpenie folklórnej speváckej skupiny z Brehov aj skupiny Ploštin Punk. Sprievodnými akciami budú jarmok ľudových remesiel, tvorivé dielne, výstava pohľadníc, ochutnávka vín a tiež razba pamätnej mince s motívom tohtoročného 300. výročia zničenia Šášovského hradu.
V sobotu už bude podujatie na tradičnom mieste – v Šášovskom Podhradí. Program otvorí šermiarska scénka, pripravené sú aj rôzne súťaže pre deti aj dospelých, prezentácia stredovekých zbraní, povesť o únose šášovskej hradnej panej, vystúpenia sokoliarov, folklórneho súboru Hron i mužskej speváckej skupiny Sekera a na záver ohňová šou. Počas podujatia si návštevníci budú môcť aj raziť vlastné mince, zajazdiť si na koni, zapojiť sa do tvorivých dielní či vyskúšať streľbu z historických zbraní.
Prvé kamenné múry Šášovského hradu dali postaviť bratia ostrihomského arcibiskupa Štefana Vincent a Peter Vančovci v rokoch 1242 až 1252. Osudným pre hrad bol koniec 17. a začiatok 18. storočia a protihabsburské povstania. V roku 1677 sa ho zmocnilo vojsko Imricha Thökölyho a spustošilo ho. V októbri 1708 cisárski vojaci pod vedením generála Siegberta Heistera vyhnali z hradu povstalcov Františka Rákocziho a hrad podpálili a ťažkými delami rozstrieľali. Poslednú neslávnu vojnovú epizódu zažil hrad koncom marca 1945, keď sa hŕstka vojakov fašistickej armády krytá kamennými múrmi pokúsila o odpor. Do ruín hradu sa teda opäť strieľalo, tentoraz zo zbraní Červenej armády. Hlavným cieľom Združenia na záchranu hradu Šášov je konzervácia zrúcaniny hradu a obnova niektorých jej častí a tým zachovanie tejto kultúrnej pamiatky pre budúce generácie.