Dokončili rekonštrukciu známeho Kolonádového mosta v Piešťanoch
V Piešťanoch po dvoch rokoch prác dokončili rekonštrukciu Kolonádového mosta, ktorý spája centrum mesta s kúpeľmi. Patrí k najdlhším krytým mostom na Slovensku, považovaný je za architektonický unikát. Jeho hornú časť navrhol popredný slovenský architekt Emil Belluš. Slávnostné otvorenie historického mosta, ktorý je určený pre chodcov a cyklistov, je naplánované na dnes, piatok 2. júla, dopoludnia.
Dodávateľom rekonštrukčných prác bola spoločnosť Swietelsky-Slovakia, dozerali na ne pamiatkari. „Záverečný účet za rekonštrukciu tejto našej významnej kultúrnej pamiatky predstavuje viac ako 1,5 milióna eur. Z tejto čiastky sme zafinancovali viac ako 600-tisíc eur z vlastných, teda mestských zdrojov, a 950-tisíc eur sme získali dotáciu z ministerstva kultúry,“ informoval primátor Piešťan Peter Jančovič.
Interiérové priestory na moste využije Piešťanské informačné centrum, ich súčasťou bude aj pitný pavilón s replikami historických plagátov piešťanských kúpeľov z konca 19. storočia a prvej tretiny 20. storočia. Svoje miesto na tomto frekventovanom mieste bude mať aj galéria Mestského kultúrneho strediska. Prvú výstavu tu otvoria už dnes, bude venovaná sochárskemu a objektovému umeniu výtvarníka Otisa Lauberta. Sprievodným podujatím pri príležitosti oficiálneho otvorenia mosta bude podľa výkonnej riaditeľky Oblastnej organizácie cestovného ruchu rezort Piešťany Tatiany Nevolnej piešťanská nočná cyklojazda.
Most, ktorý je známy vďaka soche barlolámača na jeho priečelí, začala na jeseň roku 1930 stavať firma Pittel a Brauwetter, dokončený bol v roku 1933. Na jeho financovaní sa okrem nájomcov piešťanských kúpeľov Winterovcov podieľal aj štát a mesto. Kolonádový most prešiel podľa dostupných informácií doteraz len jednou zásadnou rekonštrukciou, tá bola nevyhnutná po jeho poškodení ustupujúcou nemeckou armádou v roku 1945.
Odpovede