Dolnozemský jarmok historicky prvýkrát na Slovensku
Napriek vážnemu rozkolu v Svetovom združení Slovákov v zahraničí (SZSZ) boli primárnou témou diskusie medzi predsedom Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí (ÚSŽZ) Milanom Vetrákom a prvým podpredsedom Demokratického zväzu Slovákov a Čechov v Rumunsku a zároveň podpredsedom SZSZ Pavlom Hlásznikom možnosti ďalšej vzájomnej spolupráce. M. Vetrák ocenil aktivity podpredsedu SZSZ predovšetkým v oblasti školstva a vzdelávania a vyjadril sa, že jeho cenné skúsenosti a rady v tejto oblasti by rád využil pri formulovaní novej koncepcie štátnej politiky vo vzťahu k Slovákom žijúcim v zahraničí.
Aktuálnou témou pracovného stretnutia bola organizácia osláv pamätného dňa Slovenskej republiky venovaného Slovákom žijúcim v zahraničí, ktorý si tradične pripomíname 5. júla a vrcholí podujatím na Devíne. V tejto súvislosti sa hovorilo o možnosti historicky prvej realizácie dnes už tradičného "Dolnozemského jarmoku" v Bratislave ako súčasti spomenutých osláv. V rámci "Dolnozemského jarmoku" Slováci z Maďarska, Srbska a Rumunska prezentujú svoje jedinečné kultúrne tradície, remeselnícke zručnosti, gastronomické špeciality a literárnu tvorbu, doplnené folklórnymi vystúpeniami.
Podujatie by sa tak zaradilo k najväčším prezentáciám kultúrneho dedičstva Slovákov žijúcich v zahraničí na verejnom priestranstve a je v zhode so zámerom nového predsedu ÚSŽZ, prezentovať kultúru Slovákov žijúcich v zahraničí efektívnejším a príťažlivejším spôsobom širokému publiku na Slovensku. Zároveň by mohlo byť vhodnou atrakciou aj pre zahraničných turistov v rámci kultúrneho leta, čo by prispelo nielen k zviditeľneniu sa Bratislavy ako hlavného mesta Slovenska, ale tiež k plneniu jedného z cieľov programového vyhlásenia vlády, ktorým je globálna prezentácia Slovenska.
O formách realizácie tohto plánu bude M. Vetrák už v najbližšom čase rokovať s predstaviteľmi zainteresovaných krajanských organizácií a bratislavskej samosprávy.
PaedDr. Igor Kováč
Riaditeľ
Odbor tlačový a informačný
Úrad pre Slovákov žijúcich v zahraničí
Dolnozemský jarmok bude
Dolnozemský jarmok bude prvýkrát na Slovensku
Slováci žijúci v Maďarsku, Rumunsku a Srbsku na ňom predstavia svoju kultúru, gastronómiu, ľudovoumelecké výrobky, insitné maliarstvo, predstavia sa aj majstri remeselníci.
BRATISLAVA 29. júna (SITA) – Dolnozemský jarmok sa v rámci osláv Dňa zahraničných Slovákov 2011 uskutoční na Slovensku prvýkrát. V Bratislave vystúpi približne 200 účinkujúcich, krajanské folklórne súbory, ľudové hudby, speváci, harmonikári aj divadelníci. Slováci žijúci v Maďarsku, Rumunsku a Srbsku na ňom predstavia svoju kultúru, gastronómiu, ľudovoumelecké výrobky, insitné maliarstvo, predstavia sa aj remeselníci. Jarmok sa bude konať 5. júla od 10:00 do 22:00 v Starej tržnici na Námestí SNP v Bratislave.
Pamätný deň Slovenskej republiky si pripomíname 5. júla, a to od vzniku samostatnej Slovenskej republiky v roku 1993. V rámci neho sa organizuje podujatie Deň zahraničných Slovákov. Tento rok ho 4. júla o 12:00 otvorí vernisáž slovenského akademického maliara zo Srbska Pavla Čániho vo vestibule Úradu vlády SR. Výstava bude pre verejnosť otvorená každý pracovný deň až do konca augusta od 16:00 do 18:00.
V rámci osláv Dňa zahraničných Slovákov sa 5. júla uskutočnia dve podujatia – o 10:00 sa pri základnom kameni Pamätníka slovenského vysťahovalectva v Sade Janka Kráľa stretnú Slováci žijúci v zahraničí a o 15:30 je naplánovaný výstup na hrad Devín. Predseda Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí Milan Vetrák považuje podujatie za príležitosť, kedy sa môžu stretnúť významní zahraniční Slováci s našimi predstaviteľmi samospráv a hovoriť o spoločných projektoch do budúcnosti. Súčasťou Dňa zahraničných Slovákov je aj ustanovujúca schôdza Zboru poradcov – významných zahraničných osobností verejného života. Podľa Vetráka môže zbor pôsobiť ako poradný orgán vlády alebo parlamentu, tak ako v iných krajinách. „Chceme vytvoriť sekciu, ktorá by sa skladala z úspešných Slovákov v zahraničí, ktorých vedomosti a skúsenosti by mohli prispievať k rozvoju Slovenska,“ dodal Vetrák.
Podujatie Deň zahraničných Slovákov sa koná pod záštitou predsedníčky vlády SR Ivety Radičovej. Spolupracujú na ňom Úrad vlády SR, Úrad pre Slovákov žijúcich v zahraničí aj Magistrát hlavného mesta.
Ako uviedol hovorca Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí Ľudovít Pomichal, dnes sa odhaduje, že v zahraničí žije a pracuje 2,5 milióna slovenských vysťahovalcov a ich potomkov. Asi 300-tisíc občanov Slovenskej republiky pôsobí v cudzine a viac ako 20-tisíc ich ročne odchádza do zahraničia. Ide hlavne o mladých ľudí, ktorí idú do zahraničia študovať či pracovať.