Dom slovenských spisovateľov posúdi pamiatkový úrad

Obrázok k článku

Dom slovenských spisovateľov posúdi Pamiatkový úrad SR, na svojej webstránke http://www.culture.gov.sk to avizuje Ministerstvo kultúry (MK) SR. Ministerstvo totiž dnes postúpilo Pamiatkovému úradu SR podnet Spolku slovenských spisovateľov, ktorý dostalo koncom júla na vyhlásenie celého objektu na Laurinskej ulici č. 2 v Bratislave známeho ako “Dom spisovateľov” za národnú kultúrnu pamiatku. “Ministerstvo kultúry nemá zo zákona kompetenciu otvárať správne konanie vo veci vyhlasovania objektov za národné kultúrne pamiatky. Táto kompetencia spadá plne do pôsobnosti odborného orgánu, ktorým je Pamiatkový úrad SR,” upozorňuje MK SR v tlačovej správe. Ako dodáva, pre posunutie podnetu pamiatkarom sa rozhodlo preto, lebo “súčasťou objektu sú aj vzácne architektonické články, tzv. gotické sedílie, evidované v Ústrednom zozname pamiatkového fondu ako národné kultúrne pamiatky”. Ministerstvo dodáva, že považuje za vhodné, aby podnet na vyhlásenie celého objektu na Laurinskej ulici č. 2 v Bratislave vyhodnotil Pamiatkový úrad SR a aby k nemu zaujal stanovisko.

 

Spisovatelia volajú po záchrane Klubu slovenských spisovateľov v Bratislave pre literátov. Obávajú sa totiž, že z podzemných priestorov na Laurinskej ulici číslo 2 v centre hlavného mesta bude nočný striptízový klub. O zachovanie klubu pre kultúru volá Spolok slovenských spisovateľov (SSS). Spolok zverejnil na svojej webstránke http://www.spolok-slovenskych-spisovatelov.sk výzvu “Zachráňme Klub slovenských spisovateľov”, v ktorej sa medzi iným obracia na ministra kultúry Mareka Maďariča s návrhom na zaradenie Klubu slovenských spisovateľov do zoznamu kultúrnych pamiatok, vrátane jeho interiéru.

 

Spolok slovenských spisovateľov považuje postup firmy Arthur DS, s. r. o., vo veci Klubu slovenských spisovateľov na Laurinskej 2 v Bratislave “za neakceptovateľný”. Ako pripomína vo výzve zverejnenej na jeho webe, klub do roku 2013 prevádzkoval Literárny fond. Prevádzka klubu sa skončila po uzavretí nájomnej zmluvy spisovateľov s firmou Arthur, pre spolok bola nevýhodná a požiadal súd o jej vyhlásenie za neplatnú. Prevádzka klubu sa obnovila po kratšej prestávke na základe iniciatívy spisovateľov a vedúceho klubu Ondreja Antovszkého. “Dňa 20. júla tohto roka sme sa v ozname na vstupných dverách do budovy s poľutovaním dozvedeli, že Klub spisovateľov končí. Spolok slovenských spisovateľov vzápätí vyzval nájomcu, firmu Arthur DS, s. r. o., aby nezmenila účel využívania tradičného klubu spisovateľov a zachovala jeho fungovanie. Navzdory tomu sa však 27. júla tohto roka objavil nad vstupným schodiskom do Klubu slovenských spisovateľov veľký baner s nápisom ARTHUR NIGHT CLUB a s vyobrazením striptízovej tanečnice, ktorý avizuje otvorenie nočného striptízového klubu v priestoroch Klubu slovenských spisovateľov,” píše SSS vo výzve. Spolok tvrdí, že nájomca budovy firma Arthur DS rozhodol o zriadení nočného striptízového klubu bez vedomia spolku ako 50-percentného spoluvlastníka budovy a považuje to za “poburujúci a provokatívny zámer znehodnocujúci genia loci Klubu slovenských spisovateľov”. Dodáva, že “uvedený zámer nemá žiadnu oporu ani v zmluve o prenájme, na ktorú sa Arthur DS odvoláva ako na platnú, napriek tomu, že zmluva je predmetom súdnej žaloby vo veci jej neplatnosti”.

 

Firma Arthur DS reaguje na tvrdenia spolku a tvrdí, že SSS svoj záujem o klub spisovateľov iba predstiera. Prízvukujú, že do manažmentu nehnuteľnosti Dom spisovateľov vstúpili v septembri 2012, no už vtedy bolo podľa firmy zrejmé, že celá táto budova v centre Bratislavy je bez väčších investícií ekonomicky neudržateľná. “Do budovy z obdobia socializmu sa od jej výstavby takmer nič neinvestovalo. Spolok spisovateľov Slovenska ako spoluvlastník budovy však odmieta akúkoľvek investíciu do jej opravy,” uviedol konateľ spoločnosti Arthur DS Erik Mikurčík vo svojom stanovisku z 30. júla s tým, že už hrozilo nútené zavretie klubu i celej budovy. Podľa firmy sa spolok teraz pasuje za záchrancu “národnej kultúrnej pamiatky Klubu spisovateľov”, no celú prevádzku v nevyhovujúcich priestoroch nechali na vyše 70-ročného Antovszkého. “Pán Antovszký od SSS neuzrel žiadnu podporu. Sám platil nájom a držal prevádzku v rámci možností nad vodou. Spoločnosť Arthur DS niekoľkokrát za nášho pôsobenia v budove ponúkla SSS na užívanie aj priestory Klubu spisovateľov, tak isto ako aj priestory na predajňu Knihy. Scenár odpovede je však takmer vždy identický: “Máme záujem, ale na konkrétne otázky kto, čo, kedy a za akých podmienok už nie je partner na rozhovor…,” priblížila svoj pohľad na vec firma Arthur DS, ktorá je nájomcom budovy. Podľa spoločnosti je vzhľadom na nevyhnutnosť technickej úpravy základnej infraštruktúry budovy prevádzka nočného klubu jediná zmysluplná. Ku konečnej podobe nočného klubu sa síce firma nateraz vyjadrovať nebude, ale tvrdia, že budova má svoju ekonomiku a každý príjem je pre firmu nevyhnutný. “Naša spoločnosť má záujem budovu kompletne zrekonštruovať, ale pre tento cieľ je nevyhnutná súčinnosť SSS, na ktorú trpezlivo vyčkávame už od začiatku tohto roku,” uzavrel Mikurčík.

 

 

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Čo je pamiatkový fond Slovenskej republiky ?

Seriál: VADEMECUM VLASTNÍKA – Príručka pre vlastníka kultúrnej pamiatky /výber/ (1 z 3)
(1) Pamiatkový fond je súbor hnuteľných vecí a nehnuteľných vecí vyhlásených podľa tohto zákona za národné kultúrne pamiatky (ďalej len “kultúrna pamiatka”), pamiatkové rezervácie a pamiatkové zóny. Za pamiatkový fond sa považujú aj veci, o ktorých sa začalo konanie o vyhlásenie za kultúrne pamiatky, pamiatkové rezervácie a pamiatkové zóny.