Drevené plastiky členov Spoločnosťi rozvinutej fantázie – SPOROFA

Nadanie je darom – otvárajúcim svet nových možností, ktoré nájdu svoju reálnu podobu, len za nášho pričinenie, lebo v opačnom prípade táto tvorivá substancia vyprchá a ostane bez hodnoty.
Tvorivosť – čarovný prútik meniaci nadanie na živnú pôdu pre zrod niečoho nového.
Proces tvorby je niekedy dôležitejší ako výtvarná hodnota samotného diela, zrejme pre pocit jedinečnosti a samostatnosti rozhodovania autora o jeho existencii.
Akým spôsobom dosiahnuť, že zo zdanlivo neživej hmoty – dreva vznikne skulptúra plná výrazu, ktorá svojim vyžarovaním ovplyvní našu pozornosť tak, že nemôžeme prejsť okolo nej bez povšimnutia?
Na položenú otázku vám dajú odpoveď na výstave Drevené plastiky členov a hostí Spoločnosti rozvinutej fantázie – SPOROFA, počas Vinobrania v Malokarpatskom múzeu v Pezinku od 18. 9. – 21. 9. 2003, (ale i po ňom – do 17. 11.) autori Ján Ferianc, Alfonz Havránek, Alena Kadlečíková, Pavol Krkoška, Slavomír Kubinec, Ján Lukačovič, Venantius Oscitý, Stanislav Pekár, Viliam Pertl, Peter Sofka, Peter Suchý, Ferdinand Vépy, Dezider Végh a Ján Vincek.

Z veľkého množstva vystavených diel je každé osobité, poznačené „rukopisom“ svojho tvorcu. Autori sú väčšinou úplne iného pracovného zamerania, napriek tomu vytvárajú majstrovské diela
na množstvo tém – z vinohradníctva a vinárstva, z histórie, národopisu, zastúpené sú i cirkevné motívy, experimentovanie v drevorezbe s prvkami humoru i satiry aj hry s tvarom, či netradičné spojenie drevorezby s drotárskymi prvkami – v bustách, vo figurálnej tvorbe, reliéfoch, hračkách pre deti a dospelých a pod. Pestrosť nájdete v technike spracovania rôznych druhov dreva, ale i kôry stromov. Tvorcovia sa radi vracajú do pomyselnej trinástej komnaty, v ktorej nachádzajú priestor pre seba, realizujúc tam svoje nápady. Cenné je, že dokázali založiť rezbársko – sochársku spoločnosť SPOROFA – Spoločnosť rozvinutej fantázie, so sídlom v Bratislave. Hoci svoju činnosť rozvíjajú iba od minulého roku – spoločne predstavili svoje diela na viacerých úspešných výstavách v Bratislave, v Modre i v Budmericiach. Výstavou určite prispejú k obohateniu kultúrneho spektra v programovej ponuke pre návštevníkov vinobrania, ktorým predvedú aj ukážky tvorby drevorezieb pred Malokarpatským múzeom v Pezinku.

Alena Kadlečíková – SPOROFA

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Oliver Leššo – sklenné objekty

Narodil sa roku 1973 v Bratislave. V rokoch 1993-1999 študoval na VŠVU na Oddelení sklárskej tvorby /prof. J. Gavula/. Má za sebou mnohé úspešné prezentácie v zahraničí. Venuje sa sklenej plastike komornej i exteriérovej. Používa náročné technológie spracovania optického, kompozičného i tabulového skla.