Dunajské luhy ako súčasť dedičstva SR na fotovýstave
Dunajské luhy ako súčasť významného prírodného dedičstva Slovenska odnes prezentujú na fotovýstave v Slovenskom múzeu ochrany prírody a jaskyniarstva v Liptovskom Mikuláši. Na výstave sú trojrozmerné ukážky ekosystémov dunajských lužných lesov s charakteristickými druhmi živočíchov, informoval agentúru SITA spolutvorca výstavy, odborný pracovník múzea Leonard Ambróz. Prezentácia potrvá do 4. mája.
Cieľom je priblížiť prírodné pomery týchto lesov, pohyb riečnych ekosystémov Dunaja a prírodné hodnoty luhov. Ide o zachované biotopy národného i európskeho významu, vzácne, ohrozené, chránené druhy rastlín a živočíchov, históriu ochrany prírody tohto územia. Výstava má tiež prispieť k zvyšovaniu environmentálneho povedomia vo verejnosti a osobitne povedomia o potrebe chrániť prírodu pre ďalšie generácie.
Prezentáciu Dunajských luhov pripravilo Slovenské múzeum ochrany prírody a jaskyniarstva v Liptovskom Mikuláši spolu s Bratislavským regionálnym ochranárskym združením. Združenie pripravilo v rokoch 2003 až 2007 spolu so Štátnou ochranou prírody SR – Správou Chránenej krajinnej oblasti Dunajské luhy a Národným parkom Donau-Auen z Rakúska projekt s názvom Ochrana a manažment dunajských lužných lesov. Jeho cieľom sa stala ochrana posledných zvyškov prirodzených lužných lesov v slovenskej časti Dunajských luhov.
Dunajské luhy sú jednou z najvýznamnejších lokalít na Slovensku. V pôvodnom stave sa zachovali od Devína po Vodárenské múzeum v Bratislave, v Petržalke a prerušovane až po Komárno. Sú súčasťou súvislej európskej sústavy chránených území NATURA 2000.