Európskym múzeom roku 2005 je múzeum byzantskej kultúry v Solúne

Brusel 3. decembra (TASR) – Európskym múzeom roku 2005 sa stalo múzeum byzantskej kultúry v gréckom Solúne. Rada Európy týmto ocenením vyzdvihla rovnováhu medzi konzervovaním, reštaurovaním a prezentáciou zbierkových predmetov v tejto inštitúcii.
V 11 výstavných sálach sú verejnosti sprostredkované všetky aspekty života byzantskej éry, vrátane umenia a duchovného bohatstva, usporiadania spoločnosti, náboženstva a každodenného života, uvádza sa v zdôvodnení Rady Európy. Solúnske múzeum a jeho bohaté zbierky sôch, fresiek, mozaík sprístupnili v roku 1994.

Titul Európske múzeum roka udeľuje Rada Európy od roku 1997 za výrazný príspevok k chápaniu kultúrneho dedičstva Európy. Toho roku sa oň uchádzali múzeá zo 48 krajín. Vlani zo súťaže víťazne vyšlo Múzeum zdravotníckej starostlivosti v tureckom Edirne.

Cena sa skladá z bronzovej sošky, ktorú venoval španielsky umelec Joan Miró, a peňažnej sumy vo výške 5000 eur. Víťazné múzeum vyberá Výbor pre kultúru a vzdelávanie Parlamentného zhromaždenia spomedzi múzeí navrhnutých nezávislým Výborom pre udelenie Ceny pre európske múzeum roka.

2 12 pel

Copyright © TASR 2004

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Europeana.eu poskytuje 14 mil. materiálov kultúrneho dedičstva

Celý svet môže obdivovať online európske kultúrne dedičstvo prostredníctvom Európskej digitálnej knižnice Europeana. Na portáli http://www.europeana.eu/portal je k dispozícii vyše 14 miliónov digitalizovaných kníh, máp, fotografií, obrazov, filmov a hudobných klipov z kultúrnych inštitúcií celej Európy. Všetky členské štáty EÚ prispeli k vybudovaniu Europeany, ale ich príspevok je zatiaľ nerovnomerný. Najväčším prispievateľom zostáva Francúzsko s osemnástimi percentami všetkých objektov. “Ak sa má zabezpečiť, aby Europeana predstavovala skutočný prierez európskym kultúrnym dedičstvom, potrebuje ďalší kvalitný materiál zo všetkých členských štátov,” tvrdí Jana Farkašová zo Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku. Aj Slovensko prispelo svojou troškou, jeho príspevok predstavuje 0,15 percenta zbierok. Pre porovnanie Poľsko prispelo 2,81 percenta. Česko s 0,08 a Maďarsko s 0,07 percenta sú ešte slabšie ako SR.