Expozícia drevených náhrobných krížov v Detve

24. novembra 2000
Viacročné úsilie na záchranu ojedinelých krížov zavŕšilo otvorenie trvalej expozície pod názvom Kultúrna pamiatka – detvianske drevené náhrobné kríže v Detve. Pod holým nebom na miestnom cintoríne pod Kalváriou je zatiaľ osadených 15 obnovených krížov, ktoré sú charakteristické práve pre tento región.
Detvianske drevené náhrobné kríže sú dielom domácich rezbárov, časť z nich je kultúrnymi pamiatkami. Spomínaný cintorín bol kedysi tvorený typickým lesom týchto krížov, zdobených vruborezom kolorovaným i nekolorovaným. Vynímali sa na nich rastlinné a geometrické motívy, pričom výzdoba odzrkadľovala vieru prenášanú do rozličných kresťanských symbolov. Šikovnejší gazdovia si ich voľakedy robili sami, menej zruční oň požiadali miestnych rezbárov. Z nich v minulosti vynikol Jozef Fekiač, ktorý spolu so svojím bratom vyhotovil aj 60 krížov pre symbolický cintorín vo Vysokých Tatrách. Podľa riaditeľky Podpolianskeho múzea v Detve Tatiany Figurovej v budúcnosti sa ráta s rozšírením novootvorenej expozície o obnovené staré kríže i o nové, z dielne súčasných výrobcov.

Oľga Prekopová

Zdroj: Denník Pravda č. 272/00, 24. 11. 2000

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Zmizli storočné kríže!

SENNÉ, 15. 06. 2004 – Vylámané kríže a vyvrátené kamene z hrobov – to je výsledok vyčíňania zlodejov na cintoríne v Sennom, okres Michalovce. Zmizlo odtiaľ 18 liatinových krížov.

Šarišské múzeum | 8-2003

Skanzen:
10.8.2003 14.00, Hornošarišská nedeľa, IV. ročník, miesto: exteriér skanzenu Bardejovské Kúpele
ukážky tradičných tancov, zvykov, spevov v podaní DFS z okolia Bardejova
Info: Mgr. V. Koščová
T.: 472 2009

Ukrižovanie

– Aké druhy krížov sa používali?
Rôzne. Najčastejšie bol používaný kríž v tvare +, takzvaný latinský kríž. Svätého Ondreja napríklad ukrižovali na kríži v tvare X, kríž svätého Antona má tvar T.