Falošná senzácia

Koncom roka 1999 prešla zahraničnými médiami správa o senzačnom objave najstaršieho zlomku listu sv. Pavla Židom. Mladý grécky bádateľ Amphilochios Papathomas ho údajne objavil počas práce v zbierke papyrusových rukopisov viedenskej Národnej knižnice.Táto zbierka je najväčšia na svete, pričom z jeho zhruba 180 000 papyrusových záznamov preskúmali a vydali doteraz len asi 15 000. Údajný senzačný nález najstaršieho fragmentu novozákonného textu však veľmi rýchlo „uzemnili“ kompetentní znalci, ktorí poukázali na staršie a úplnejšie papyrusové záznamy listu sv. Pavla Židom, nachádzajúce sa v Írsku, Londýne, Florencii a na michiganskej univerzite v USA. Zdá sa však, že aj keď viedenský fragment nie je najstarší a najcennejší, záujem o fondy v zbierke papyrusov viedenskej Národnej knižnice enormne vzrástol a je nádej, že knižnica získa zvýšené finančné prostriedky na náležité preskúmanie svojho bohatstva.

Zdroj: http://www.ecav.sk/info/spravodajstvo/2000/tlac-2000-03-10-g.htm

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Objavili najstaršie maľby znázorňujúce apoštolov

Archeológovia a reštaurátori umenia s použitím novej laserovej technológie objavili údajne najstaršie maľby tvárí apoštolov Ježiša Krista. Obrazy nachádzajúce sa v katakombách svätej Tekly neďaleko Baziliky sv. Pavla za hradbami starovekého Ríma, vytvorili koncom štvrtého alebo začiatkom piateho storočia. Podľa archeológov mohli tieto obrazy patriť k tým, ktoré najviac ovplyvnili neskoršie umelecké vyobrazenia tvárí Kristových nasledovníkov. O freskách sa vedelo, no detaily bolo možné vidieť až počas reštauračného projektu, ktorý sa začal pred dvoma rokmi. Jeho výsledky vedci oznámili na tlačovej konferencii dňa 22. júna 2010.

Rakúska národná knižnica sprístupní na webe svoje historické zbierky

Rakúska národná knižnica zdigitalizuje v rámci projektu Private Public Partnership takmer pol milióna kníh aj z obdobia Rakúsko-Uhorska, súčasťou je tiež slovanská zbierka. Tá obsahuje približne 50-tisíc pôvodných diel, medzi nimi aj dielo Antona Bernoláka Grammatica Slavica. Všetky diela sprístupní služba Knihy Google a v budúcnosti si tak budú môcť všetci študenti, bádatelia či akademici v ktorúkoľvek dennú či nočnú dobu prehliadať digitalizované tituly knižnice na internete a to z ktoréhokoľvek miesta na svete.