Fasádu kežmarského hradu obnovia za viac ako pol milióna eur
Kežmarský hrad čaká v tomto roku obnova fasády nádvoria za viac ako pol milióna eur. „Dostali sme 250-tisíc eur od Úradu vlády SR na prvú etapu obnovy fasády a odvlhčenie hradu. Len tieto peniaze však na tento zámer stačiť nebudú,“ uviedol dnes počas brífingu na hrade predseda Prešovského samosprávneho kraja Peter Chudík. Ďalšou polovicou by tak mal podľa jeho slov prispieť práve kraj. Rozhodnúť o tejto investícii by ale mali až prešovskí poslanci na najbližšom zasadnutí mestského zastupiteľstva teraz vo februári, prípadne až počas toho aprílového.
„S riaditeľkou hradu sme sa dohodli, že v prvom rade sa spustí súťaž na prvú etapu prác,“ povedal Chudík. Tie budú zahŕňať odvlhčenie hradu z nádvoria, sanačné omietky a reštaurátorské práce ako je napríklad oprava pieskovcových prvkov či reštaurovanie fresiek a nápisov v okenných častiach nádvoria. Múzeum v Kežmarku, pod ktoré hrad spadá, sa už niekoľko rokov pokúša riešiť nevyhovujúcu situáciu v súvislosti s jeho odvlhčením. Doteraz sa to dalo len čiastkovo v rámci dotačného systému Ministerstva kultúry Slovenskej republiky, odkiaľ sa mu podarilo získať od roku 2004 do roku 2015 viac ako 71-tisíc eur. Riaditeľka Múzea v Kežmarku Erika Cintulová sa už v minulosti vyjadrila, že takéto čiastkové riešenia problémov s vlhkosťou ale nestačia, a hrad si vyžaduje naozaj veľkú finančnú injekciu. „Som veľmi rada, že do Kežmarského hradu prídu peniaze, ktoré nám veľmi pomôžu. Kežmarský hrad prešiel generálnou opravou, ktorá trvala 25 rokov, ale neustále sa vyskytujú veľké nedostatky a problémy, ktoré musíme riešiť a najväčším problémom je práve riešenie odvlhčenia hradu,“ uviedla riaditeľka. Podľa jej slov bude potrebné počkať na výsledok verejného obstarávania, bola by však rada, ak by sa s prácami začalo čo najskôr. „Ideálne by bolo, ak by sa realizovali počas jarných a letných mesiacov, aby bol celý proces dodržaný, a aby výsledný efekt bol pre nás uspokojivý,“ skonštatovala.
Prešovský samosprávny kraj investoval od roku 2004 do hradu takmer 800-tisíc eur. „Kežmarský hrad je unikátny, ide o jediný hrad v strednej Európe, ktorý sa nachádza v centre meste,“ pripomenul význam hradu Chudík. V súčasnosti je podľa jeho slov potrebné opravovať najmä časti, ktoré sú návštevníkom dostupné. V budúcnosti by však obnovou mala prejsť aj administratívna budova a parkánový múr.
Prvá písomná zmienka o Kežmarskom hrade pochádza z roku 1463, v minulom roku získal aj ocenenie Najlepšie kultúrne zariadenie Prešovského samosprávneho kraja. Vlani si ho prišlo pozrieť takmer 37-tisíc návštevníkov, vychutnať si mohli viacero podujatí, ako napríklad divadelné predstavenia v hrade i na jeho nádvorí, koncerty, premietanie filmov a podobne. Obľube sa už niekoľko rokov tešia aj podujatia Rozprávky na hrade a Krvavé dejiny na hrade počas festivalu Európske ľudové remeslo.