IN-FORMÁCIA. Zbierky bez hraníc IV

Galéria Jana Koniarka v Trnave v spolupráci s FRAC du Grand Est pripravila výstavu súčasného vizuálneho umenia s názvom IN-FORMÁCIA/IN-FORMATION vo všetkých výstavných priestoroch galérie (Synagóga – Centrum súčasného umenia, Kopplov kaštieľ, Stála expozícia sochárskej tvorby Jána Koniarka). Výnimočný výstavný projekt predstavuje výber z reprezentatívnych zbierok piatich regionálnych fondov súčasného umenia FRAC (Fonds régionaux d´art contemporain) z východného Francúzska (Alsace, Bourgogne, Champagne-Ardenne, Franche-Comté a Lorraine), v ktorom je prezentovaných takmer 30 špičkových osobností francúzskej aj medzinárodnej scény, medzi inými: Hilla a Bernd Becherovci, Céleste Boursier-Mougenot, Jonas Dahlberg, Hubert Duprat, Douglas Gordon, Pierre Huyghe, Bertrand Lavier, Allan Sekula, Thomas Struth, Erwin Wurm, Chen Zhen a ďalší. Prezentovanie zbierok francúzskych regionálnych fondov otvára taktiež potrebnú diskusiu o zbierkotvornej činnosti regionálnych galérií na Slovensku.

Kurátori projektu Vladimír Beskid a Viera Jančeková vytvorili svojim výberom sondu do aktuálnych podôb vizuálneho umenia po roku 1980 so sústredením sa na mestské prostredie s jeho architektúrou, znakmi a fragmentmi, mediálnym zázemím aj sociálnym rozvrstvením.
V druhej rovine výstava zachytáva reflektovanie či skresľovanie súčasného sveta dominujúcimi (mas)médiami a technoobrazmi, zaznamenáva nielen globálne urbanistické štruktúry, ale aj drobné individuálne príbehy, ktoré sa v nich odohrávajú. Preto sú na výstave objekty a inštalácie s tematikou bývania, architektúry a celé spektrum nových médií (fotografia, video, videoinštalácia). Predstavujú reflexiu dnešného sveta súčasnými umelcami, spôsob, akým nadobúdajú “informácie formu” (hra s týmito slovami predurčila aj názov výstavy) a ako sa „prelievajú“ cez technické médiá…

V prípade objektu synagógy a sochárskej expozície Jána Koniarka boli vybrané realizácie, ktoré programovo komunikujú s týmto prostredím, rešpektujú jeho danosti a špecifiká.
V synagóge ide o meditatívne ladenú inštaláciu Céleste Boursiera-Mougenota a objekt Carstena Nicolaia pracujúce s momentom zvuku, vibrácií a vodnou hladinou, ktoré ich sprostredkovávajú. Prvýkrát od svojho otvorenia v roku 2002 bude sochárska expozícia Jána Koniarka konfrontovaná s neklasickým sochárstvom, ktoré nie je založené na modelácii hmoty. Ponúka sa v nej spektrum autorských realizácií – objektov, ktoré odzrkadľujú súčasnú podobu výtvarného myslenia v priestore od autorov ako Patrice Carré, Jimmie Durham, Matthew Mc Caslin a Peter Rösel a iných.

V utorok 25. októbra o 16.00 hod. sa v rámci projektu IN-FORMÁCIA/IN-FORMATION uskutoční v aule Filozofickej fakulty Trnavskej univerzity (Hornopotočná 23, Trnava) prezentácia videoumenia zo zbierok jednotlivých FRAC-ov napr. od autorov Danica Dakič, Peter Downsbrough, Thomas Hirschhorn, Patty Chang, Veronique Joumard, Pia Romicke.

IN-FORMÁCIA. Zbierky bez hraníc IV, IN-FORMATION. Collections sans Frontières IV, Súčasné umenie zo zbierok FRAC du Grand Est

Kurátori výstavy Viera Jančeková a Vladimír Beskid
Organizátori Galéria Jána Koniarka v Trnave
Francúzsky inštitút v Bratislave
Koordinátorka za FRAC du Grand Est Eléonore Jacquiau Chamska

Otvorenie výstavného projektu sa koná 8. septembra 2005 v Galérii Jána Koniarka
o 17.00 v Synagóge – Centre súčasného umenia, Halenárska 2, Trnava
o 18.00 v Kopplovom kaštieli a Stálej expozícii sochárskej tvorby Jána Koniarka, Zelený kríček 3, Trnava
Výstava potrvá do 30. októbra 2005

Vystavujúci autori
Hilla a Bernd Becherovci, Céleste Boursier-Mougenot, Patrice Carré, Frédéric Coupet, Jonas Dahlberg, Hubert Duprat, Jimmie Durham, Andrea Fraser, Douglas Gordon, Thomas Grünfeld, Alex Györfi, Pierre Huyghe, Bertrand Lavier, Didier Marcel, Matthew Mc Caslin, Mathieu Mercier, Laurent Montaron, Carsten Nicolai, Paul Pouvreau, Philippe Ramette, Peter Rösel, Eran Schaerf, Franck Scurti, Allan Sekula, Thomas Struth, Pierre Tatu, Erwin Wurm, Peter Wüthrich, Chen Zhen

Galéria Jána Koniarka v Trnave, Zelený kríček 3, 917 01 Trnava, E: gjk@gjk.sk, www.gjk.sk, T: 033/5511659, T/F: 033/5511391, č. ú.: 1122797200/5600 , IČO: 36086932

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

This is my place

Projekt „This is my place“ reflektuje aktuálne podoby výtvarného umenia najmladšej generácie slovenských autorov. Kurátor Pavel Urban zo Štátnej galérie v Banskej Bystrici ponúkol výstavné miesto (This is my place) jedenástim umelcom (Marko Blažo, Martin Derner, Jana Farmanová Š., Dorota Kenderová, Marek Kianička, Marianna Mlynárčiková, Rastislav Podoba, Maroš Rovňák, Nóra Ružičková, Dorota Sadovská, Veronika Šramatyová).

Socha/Objekt – Salón výtvarníkov Trnavského kraja

Galéria Jána Koniarka v spolupráci s Trnavským samosprávnym krajom v Trnave a Záhorskou galériou v Senici pozýva na vernisáž kolektívnej výstavy umelcov trnavského regiónu SOCHA/OBJEKT, ktorá sa bude konať vo výstavných priestoroch Synagógy – Centra súčasného umenia na Halenárskej ulici v Trnave v utorok 28. júna 2005 o 17.00 hod.

Prerušený obraz

Zámerom výstavy Prerušený obraz je sústrediť umelecké diela inšpirované televíznou obrazovkou, prípadne televíznym obrazom – jeho sliepňaním, zrnením, „aurou“, jeho všadeprítomnosťou, náhražkovosťou, jeho schopnosťou kontaktu so svetom či jeho nivelizačnou mocou…
Výstava predstavuje staršie i súčasné „televízne“ diela od pätnástich autoriek a autorov, inštalované neraz v neočakávaných, „ahistorických“ súvislostiach.