Gotická cesta ponúka fascinujúce dobrodružstvo
Kto raz prešiel Spišom a Gemerom, regiónmi, ktoré sú priam nabité unikátnymi historickými pamiatkami a prírodnými zákutiami európskeho i svetového významu, má neodbytné nutkanie vrátiť sa.
Neopakovateľný pohľad na mohutný Spišský hrad, jeden z najväčších zachovalých hradov v strednej Európe, starobylá Levoča, kde aj dnes môžete stretnúť ducha famózneho rezbára Majstra Pavla, skvostná kaplnka rodiny Zápoľských v Spišskom Štvrtku, mimoriadne zachovalý hrad Krásna Hôrka s múmiou Žofie Andrássyovej, známej ako Levočská biela pani, mauzóleum v Krásnohorskom podhradí, svedok večnej lásky Dionýza Andrássyho a jeho manželky Františky, pre ktorú ho vydedili zo šľachtickej rodiny, kaštieľ v Betliari s úžasným historickým parkom, katedrály, meštianske domy, dedinské kostoly so vzácnymi stredovekými freskami – to všetko zasadené do úchvatnej krajiny, vzbudzuje zaslúžený obdiv i rešpekt.
Ku koloritu Spiša a Gemera neodmysliteľne patrí skvelá gotika. Architektonický a umelecký sloh, ktorý priviezli nemeckí kolonisti, zaradil už v stredoveku toto územie do kultúrnej Európy. Stavitelia, kamenári, rezbári, maliari, sochári a majstri desiatok ďalších remesiel zanechali po sebe množstvo obdivuhodných nadčasových diel.
Nie náhodou práve tu vznikla v roku 1997 prvá ucelená turistická trasa na Slovensku Gotická cesta. Je dlhá okolo 300 kilometrov a vedie 33 mestami a obcami, hlbokými lesmi, horami i dolinami. Lemuje ju 13 národných kultúrnych pamiatok, architektonické a historické skvosty, ktoré boli právom zaradené do Zoznamu svetového a kultúrneho dedičstva UNESCO, národné parky Slovenský raj, Slovenský kras, Muránska planina, Pieniny a Tatranský národný park. Trasa je označená hnedými tabuľami s piktogramom – gotickým oknom s charakteristickou lomenou klenbou. Na pôvodný Spišsko-gemerský okruh, ktorý vedie od Spišskej Novej Vsi cez Levoču, Spišské Podhradie, Gelnicu a Rožňavu späť na Spiš, postupne nadväzovali Spišský okruh tatranský, pieninský a gemersko-rimavský.
Chcete zažiť fascinujúce dobrodružstvo? Prijmite pozvanie na Gotickú cestu.
Čo by ste na Gotickej ceste nemali obísť
Spišský hrad:
Národná kultúrna pamiatka zaradená spolu so Spišskou Kapitulou a Kostolom sv. Ducha v Žehre do Zoznamu svetového a kultúrneho dedičstva UNESCO. Rozlohou viac ako 41 000 štvorcových metrov jeden z najväčších hradných komplexov v strednej Európe. Spišskú kotlinu stráži viac ako osem storočí .
Otváracie hodiny počas letnej sezóny (1. 5. 31. 10.): Pondelok až nedeľa od 9,00 do 18,00 hod., posledný vstup o 17,15 hod.
Vstupné: 50 Sk dospelí, 30 Sk deti a dôchodcovia.
Levoča:
Na historickom námestí je viac ako 50 gotických, renesančných a ranobarokových patricijských domov s arkádovitými vnútornými dvormi. Po obvode historického jadra sú zachované časti gotických mestských opevnení zo 14. a 15. storočia v dĺžke 2 km.
Pozornosti nemôže uniknúť historická radnica a najmä národná kultúrna pamiatka Chrám sv. Jakuba: Pozoruhodný je predovšetkým jeho hlavný oltár vysoký 18,6 m a široký 6 m. Je najvyšším dreveným neskorogotickým oltárom na svete. Sochárska časť pochádza z dielne Majstra Pavla z Levoče.
Otváracie hodiny: Utorok až nedeľa od 9,00 do 17,00 hod.
Vstupné: 30 Sk dospelí, 15 Sk deti, študenti a dôchodcovia.
Žehra:
V starobylom ranogotickom Kostole sv. Ducha môžete obdivovať vzácne gotické fresky z piatich období. Najstaršie sú z 13. storočia, najmladšie z 15. storočia.
V Hodkovciach, miestnej časti Žehry, je barokový kaštieľ z roku 1703 s francúzskym parkom.
Spišská Kapitula:
Je sídlom spišského biskupa. Dominantnou stavbou je neskororománska Katedrála sv. Martina z rokov 1245 – 1273 s dvoma vežami.
Hrad Krásna Hôrka:
Národná kultúrna pamiatka ležiaca 8 km na východ od Rožňavy nad obcou Krásnohorské Podhradie. Na vysokom strmom kužeľovitom kopci sa týči pôvodne gotický hrad zo začiatku 14. storočia. V renesančnom štýle ho prestavali na pevnosť, neskôr na reprezentačné šľachtické sídlo. Až do r. 1812 bol hrad obývaný.
Otváracie hodiny: Utorok až nedeľa od 8,30 do 16,30 hod., hodinové vstupy.
Vstupné: 70 Sk dospelí; 40 Sk deti, invalidi, osoby nad 70 rokov. Deti do 6 rokov a ZŤP bezplatný vstup.
Na okraji obce dal jeden z posledných hradných pánov Dionýz Andrássy v roku 1904 vybudovať pre svoju milovanú manželku umelecký skvost – secesné mauzóleum. Sú v ňom sarkofágy D. Andrássyho a jeho manželky Františky.
Otváracie hodiny: Utorok až nedeľa od 8,00 do 17,30 hod.
Vstupné: 20 Sk dospelí; 10 Sk deti, invalidi, osoby nad 70 rokov. Deti do 6 rokov a ZŤP bezplatný vstup.
Kaštieľ v Betliari:
Na začiatku 18. storočia ho dal postaviť Štefan Andrássy. Po jeho obvode vznikol 70 ha veľký prírodný park s aklimatizovanými exotickými drevinami a kríkmi. V kaštieli je dnes múzeum historickej bytovej kultúry. V kaštieli je vzácna zbierka obrazov.
Otváracie hodiny: Utorok až nedeľa od 8,00 do 16,30 hod., polhodinové vstupy.
Vstupné: 70 Sk dospelí; 40 Sk deti, invalidi, osoby nad 70 rokov. Deti do 6 rokov a ZŤP bezplatný vstup.
Možnosti ubytovania a stravovania
Na takmer 300-kilometrovej trase Gotickej cesty nájdete rôzne možnosti ubytovania od kempingov cez chaty a chalupy, penzióny, motely, motoresty a ranče, až po hotely rôznej kvality. Podobne je to so stravovaním. Informácie a kontakty nájdete na www.zoznam.sk/katalog/cestovanie alebo v mestských informačných a turistických centrách.
Zdroj: www.cestovanie.sme.sk, 6. 8. 2003, krátené
Gotická cesta ponúka fascinujúce dobrodružstvo
604 Komentar k clanku z predosleho systemu Obnova.sk: 2007-01-18 20:06:05 Levočská Biela pani podľa povesti je Júlia Korponayová ktorá pochádzala z Oždian a bola dcérou Žigmunda Géczyho plukovníka telesnej stráže Imricha Thokolyho. Stala sa manželkou jedného z hradných pánov v čase stavovského povstania Františka II. Rákocziho. O múmii Žofii Andrássyovej vôbec nie je jasné či ide o manželku podľa povesti zradného grófa alebo ide o ženu mladšej generácie.