Gréckokatolícka cirkev zviditeľňuje drevené chrámy
11. júla 2008 – Zápis drevených chrámov v Bodružali a Ladomirovej (okres Svidník) do Zoznamu kultúrneho dedičstva UNESCO, ktoré sa nachádzajú v prešovskej eparchii, znamená pre prešovské Gréckokatolícke arcibiskupstvo veľkú poctu. Nie sú to však jediné drevené sakrálne stavby, ktoré vlastní prešovská eparchia.
Povedal to na dnešnej tlačovej besede arcibiskup a metropolita Ján Babjak. Chrám v Bodružali z roku 1658 je zasvätený sv. Mikulášovi a patrí k najstarším gréckokatolíckym chrámom u nás, chrám v Ladomirovej postavili v roku 1742 a je zasvätený sv. Archanjelovi Michalovi. Dodnes sa zachovalo asi 40 drevených chrámov, ktoré vznikali od 17. do 19. storočia. Prešovské arcibiskupstvo vlastní a spravuje 27 drevených chrámov, zachovali sa aj ďalšie, ktoré sa počas totalitného režimu dostali do skanzenov alebo ich získala do vlastníctva pravoslávna cirkev.
Vďaka projektu, ktorý realizovala nezisková organizácia PETRA v spolupráci s prešovským arcibiskupstvom, spustili v týchto dňoch informačný portál www.drevenechramy.sk. Ďalšou aktivitou je vydávanie publikácií Drevené gréckokatolícke chrámy na východnom Slovensku, ktoré vychádzajú po etapách. Doteraz vyšli prvé dva diely Bardejov a okolie a Svidník a okolie so zameraním na drevené chrámy. Do konca roka chystajú vydať aj Humenné a okolie. Ako zdôraznil Babjak, cieľom informačného portálu je prezentácia a propagácia drevených chrámov a turistické zatraktívnenie vzácnych kultúrnych pamiatok. Stránka má ja anglickú a nemeckú verziu. Podarilo sa zosumarizovať informácie o histórii každého chrámu, ich fotografie a návštevník stránky tu nájde aj kontaktné údaje potrebné pre turistov. Na tento projekt finančne prispela Nadácia SPP.
Druhý projekt zameraný na vydávanie publikácií má za cieľ podporiť cestovný ruch a prispieť k ochrane, obnove a prezentácii pamiatkového fondu, konkrétne drevených gréckokatolíckych chrámov na východnom Slovensku. Na jeho realizáciu finančne prispelo ministerstvo kultúry v rámci programu Obnovme si svoj dom.
Výstupom projektu bolo vydanie viacjazyčnej reprezentačnej publikácie vo formáte A5 v tvrdej väzbe. Knihy majú bohatú fotodokumentáciu doplnenú o faktografiu konkrétnej obce a chrámu, čitateľ tu nájde zaujímavosti o exteriéri, interiéri a ikonostase. V publikáciách je aj všeobecná odborná časť o drevených chrámoch.