Historickú Dolnú bránu v Trnave postavia len do výšky jedného metra
Trnava bude dávno zaniknutú Dolnú bránu niekdajšieho opevnenia mesta prezentovať múrmi do výšky približne jedného metra a stredoveký barbakan do výšky 60 centimetrov nad úroveň terénu. Nadväzujúce hradby budú prezentované červenou dlažbou v teréne, pôvodný padací most náznakovou konštrukciou z dubového dreva. Vyplýva to z dokumentácie pre verejné obstarávanie na dodávateľa archeologickej prezentácie Dolnej brány a barbakanu. Znamená to koniec diskusiám o obnove Dolnej brány v pôvodnom objeme. Takúto obnovu preferoval aj primátor Trnavy Peter Bročka, proti boli odborníci – pamiatkari.
Základy Dolnej brány a predbránia odkryli archeológovia počas výskumu pri vyústení pešej zóny pred budovou Okresného súdu v Trnave v rokoch 2015 a 2016. Projekt trnavského ateliéru DV rátal s prezentáciou archeologického nálezu obnovou múrov len do výšky niekoľkých desiatok centimetrov nad zemou, čo bolo v súlade s podmienkami Krajského pamiatkového úradu v Trnave. Neskôr sa rozvinula diskusia o úplnej obnove Dolnej brány, čo podporil počas návštevy Trnavy aj taliansky odborník na pamiatky Roberto Raccanello. Krajský pamiatkový úrad v Trnave zorganizoval vlastné podujatie, na ktorom boli ďalší odborníci razantne proti.
Dolná brána a barbakan tvorili dlhé stáročia súčasť mestského opevnenia. Barbakan prestal slúžiť svojmu účelu v druhej polovici 18. storočia, keď bol pravdepodobne aj asanovaný. Dolná brána bola zaznamenaná ešte v roku 1819, vzápätí bola zbúraná. Ich pozostatky boli dlhodobo ukryté pod zemou v priestore medzi Hlavnou ulicou a Námestím SNP.
Trnava plánuje prezentovať aj ďalšie zaniknuté úseky mestského opevnenia, napríklad v areáli mestského amfiteátra, archeologický park má byť aj pri Bazilike sv. Mikuláša. V súčasnosti sa robí archeologický výskum na mieste bývalého lazaretu, pozostatky jeho múrov by tiež mali byť vytiahnuté nad úroveň terénu.