Historickú zvonicu v Kežmarku po viac ako dvadsiatich rokoch vynovili
Z historickej kežmarskej zvonice už zmizlo lešenie, po kompletnej obnove exteriéru a farebnej úprave má novú fasádu. S rekonštrukciou národnej kultúrnej pamiatky zo 16. storočia sa začalo koncom marca tohto roka. Išlo na ňu 410-tisíc eur. Ako ďalej na sociálnej sieti informoval primátor mesta Ján Ferenčák, už v najbližších týždňoch bude vynovená pamiatka aj slávnostne posvätená a následne uchovaná ako kultúrne dedičstvo pre ďalšie generácie.
Kežmarská zvonica patrí medzi najkrajšie na Spiši, jej vznik sa datuje do roku 1515. Stojí v tesnej blízkosti Baziliky sv. Kríža v centre mesta. Samospráva získala na jej obnovu financie vo výške približne 247-tisíc eur prostredníctvom dvoch výziev z rozpočtu Prešovského samosprávneho kraja. Zvyšok dofinancovala z vlastných zdrojov. Rekonštrukcia bola rozdelená do dvoch fáz, prvá sa týkala, okrem iného, opravy a náterov fasády a tiež pokládky zámkovej dlažby. Zreštaurovaná bola aj nástenná maľba. Druhá fáza zahŕňala rekonštrukčné a reštaurátorské práce zamerané na reštaurovanie sgrafitovej výzdoby a historických omietok, a tiež kamenného portálu so schodmi. Zvonica bola naposledy rekonštruovaná v roku 1999.
Zvonicu zdobí renesančná štítková atika s erbami cisárskeho habsburského rodu, Uhorska a mesta Kežmarku. Najstarší zvon je z roku 1525 a pred postavením zvonice bol pravdepodobne vo veži susediaceho kostola. Podobné zvonice sú napríklad v Strážkach, Spišskej Belej, Vrbove, Spišskej Sobote či Poprade.
Odpovede