Hľadáme dobovú fotografiu Jozefa Konyokiho

Titulny obrazok blogu uzivatela: harp

Jozef Könyöki – pôvodne profesor kreslenia, reštaurátor, zakladateľ Mestského múzea v Bratislave a jeho dlhoročný riaditeľ – patril k osobnostiam, ktoré sa zapísali významnou mierou nielen do dejín múzea a Bratislavy. Na základe jeho diela ho možno zaradiť k významným osobnostiam aj v rámci európskeho kontextu. Počas celého života sa venoval topografickému vyhodnocovaniu a kresleniu umeleckých architektonických pamiatok – hradov, kaštieľov a kostolov horného a západného Uhorska. Jeho práce patria k tzv. technickej škole, ktorá vyhovovala technickým smerniciam Dočasného pamiatkového výboru. Zaujímavosť jeho kresieb účinne podporovali opisy zobrazených pamiatok. V súčasnosti je toto významné dielo súčasťou zbierok zachovaných Úradom na ochranu kultúrneho dedičstva v Maďarsku. Zbierka dokumentuje pamiatky dnešného východného Rakúska, severozápadného Maďarska, Chorvátska, Slovinska a najmä západného a stredného Slovenska.

Rád by som týmto oslovil všetkých priaznivcov Jozefa Konyokiho a jeho práce s probou o pomoc pri hľadaní fotografie tejto významnej osobnosti. Žiaľ podľa dostupných informácií zatiaľ takáto fotka nie je známa, je však možné, že leží zabudnutá niekde v archíve. V prípade akýchkoľvek  informácií či záujme o spoluprácu píšte na kosutandrej(zavináč)gmail.com.

Zdroj: http://www.bratislavskenoviny.sk/najnovsie-spravy-z-bratislavy/kultura-skolstvo/bratislavske-pamiatky-a-jozef-konyoki.html?page_id=9744

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Odpovede

  1. Sajnos Könyöki Józsefről én

    Sajnos Könyöki Józsefről én sem találtam sehol fényképet, pedig sokat kutattam utána mindenütt.smiley

    1. vlcik-tlcik napísal/a:
      Sajnos

      [quote=vlcik-tlcik]

      Sajnos Könyöki Józsefről én sem találtam sehol fényképet, pedig sokat kutattam utána mindenütt.smiley

      [/quote]

      To bola jedna z odpovedí na uvedenú prosbu, ktoré som adresoval svojim maďarským kolegom od hradov, pritom jeden z nich sa danou problematikou aj špeciálne zaoberal v štátnom archíve, aj keď nie iba Könyökim. Krátku správu napísal aj sem.

      http://www.szadvar.hu/2011/12/kutatom-a-varkutatokat/

      Neúplný preklad (o Könyökim)

      Na výzvu Štátnej pamiatkovej komisie v Budapešti z roku 1870 poslal jeden po druhom precízne, istou rukou kreslené výkresy a popisné texty.
      Vo svojom voľnom čase prešiel obrovské územie, hlavne Zadunajsko (západne od Dunaja), a západné župy (dnešného) Slovenska. V tejto pozícii (hradológa, castelológa) pôsobil až do roku 1890, kedy sa zmenilo vedenie Štátnej pamiatkovej komisie a jej novým členom sa už jeho práca nepáčila.
      Urazený sa utiahol do svojho bratislavského domova, kde podľa knižiek nemeckého hradológa Otta Pipera napísal dielo „ Stredoveké hrady so zvláštnym zreteľom na Maďarsko (Uhorsko).Vydania sa už žiaľ nedožil, zomrel v roku 1900. Rukopis v roku 1905 dal do tlače Gejza Nagy, vo významnej miere rozšírený o súvisiace Maďarské (Uhorské), hrady.

      Vynaložil som určité úsilie, aj keď mi je jedno, či nejaká fotografia Könyökiho existuje, alebo nie, vetu v maďarčine som nepreložil iba z dôvodu, že ak niekto chce, nech vynaloží nejaké úsilie k získaniu informácie aj on.

       

       

  2. toto vyobrazenie ma andrejZM

    toto vyobrazenie ma andrejZM aj hned v uvodnom obrazku ku clanku, ale diik za vyssie rozlisenie :-)  je to konyokiho jedina znama podobizen? jedina verejne znama, samozrejme.. snad existuje aj dalsia uz ked po nej patrate

Comments are closed.