Hlinkove mauzóleum videlo za mesiac 1 200 ľudí
Približne 1 200 návštevníkov videlo Mauzóleum Andreja Hlinku, ktoré pri príležitosti spomienky na sté výročie černovskej tragédie otvorili pre verejnosť minulý mesiac. Pre agentúru SITA to dnes uviedol projektový manažér mesta Pavel Scheer. Najväčšiu skupinu predstavovali podľa neho žiaci a študenti z ružomberských škôl, prichádzali školáci z Liptovského Mikuláša, Martina a Oravy. Pamätné miesto navštívila napríklad aj 40-členná skupina z Nórska, podotkol Scheer. Život a prácu politika a kňaza počas mesiaca predstavili v odbornom výklade študenti z Gymnázia svätého Andreja z Ružomberka.
S výstavbou pamätného miesta, ktoré sa nachádza neďaleko rímskokatolíckeho kostola svätého Ondreja v centre mesta, začali v Ružomberku v roku 1939. Má dve časti, kaplnku so vstupom a hrobku na ľavej strane od kaplnky. Jeho súčasťou je i busta A. Hlinku spolu s nerezovým krížom, ktoré počas rekonštrukcie v rokoch 1990 až 1991 nahradili sochu Pannu Márie. Mauzóleum, ktoré je zapísané do zoznamu kultúrnych pamiatok SR, je po celý rok prístupné verejnosti na požiadanie. “Pribudla pred ním nová tabuľa s fotografiami a životopisom Andreja Hlinku v slovenskom, anglickom a francúzskom jazyku,” informoval dnes Scheer. Priestory mauzólea podľa neho čakajú úpravy. “Mauzóleum vlhne, čakáme na odborný posudok a budeme robiť určité úpravy, no dnes ešte neviem aké,” poznamenal s tým, že mesto plánuje opraviť aj schody vedúce ku kostolu sv. Ondreja a k mauzóleu. V budúcom roku si v Ružomberku pripomenú aj 80. výročie úmrtia Andreja Hlinku.
V roku 1945 v mauzóleu uložili Hlinkove pozostatky. Neskôr ich pred vstupom Červenej armády previezli do Bratislavy a odtiaľ na miesto, ktoré doteraz nie je známe. V roku 2003 pri príležitosti 65. výročia smrti A. Hlinku po prvýkrát vystavili zrekonštruovanú Hlinkovu rakvu. V blízkosti mauzólea stojí aj bronzová Hlinkova socha v nadživotnej veľkosti, jeho meno nesie aj neďaleké námestie pred Mestským úradom.