Hotel SNP v blízkosti Múzea SNP v Banskej Bystrici

Dňa 24. 6. 2008 bola podaná petícia občanov v horeuvedenej záležitosti s 3740 podpismi na Mestský úrad v Banskej Bystrici.
Odpoveď Mestského úradu podpísaná primátorom Ivan Saktorom bola doručená v predpísanej lehote 30 dní. Bola sformulovaná na základe vyjadrení odborných útvarov mestského úradu a Útvaru hlavného architekta mesta Banská Bystrica, čiže ľudí, ktorí v celom doterajšom priebehu pripravovali pôdu pre realizáciu nami kritizovaného zámeru.

Preto nikoho nemôže prekvapiť, že petícia bola zamietnutá, resp.
„ vybavená v celom svojom rozsahu” (citát z listu). V ďalšom období na základe v odpovedi uvádzaných údajov boli vyžiadané spisy z Krajského
pamiatkového úradu, Pamiatkovej inšpekcie MKSR a Pamiatkového úradu
v zmysle zákona o slobodnom prístupe k informáciám č. 211/2000.
Po preštudovaní týchto materiálov, hlavne rozhodnutia Krajského pamiatkového úradu v Banskej Bystrici z 8.8.2005, je možné konštatovať, že v protiklade s negatívnym stanoviskom toho istého orgánu v roku 2001, je novšie rozhodnutie kladné a obsahuje podrobne rozpracovaný architektonický zámer výstavby hotela, bez toho, aby
priestorový a architektonický problém bol predtým preverený štúdiami , ako sa to žiada aj na začiatku samotného rozhodnutia.( podpísaného riaditeľom Mgr. Miroslavom Surom). Uvedené rozhodnutie nebolo a nie je v súlade ani so Zásadami ochrany, obnovy a prezentácie hodnôt pamiatkového územia, (vypracovaného v roku 2004, ktoré sa stane záväzným až po zahrnutí do územnoplánovacej dokumentácie, čiže až po schválení konečného Územného plánu mesta , podľa môjho odhadu cca rok 2012). Prieťahy medzi pamiatkovými orgánmi okolo zverejnenia tohto materiálu sú nepochopiteľné, podobne ako vleklý proces okolo Vyhlásenia ochranného pásma pamiatkovej rezervácie Banská Bystrica, ktoré bolo vyexpedované pred niekoľkými dňami, 25.9.2008. Prirodzene, aj tu boli a sú dodržané administratívne a zákonom dané predpisy, ako pri väčšine predchádzajúcich administratívnych úkonov v tejto kauze – súčasne sa strácajú alebo nevhodne využívajú a menia najhodnotnejšie priestory a identita historickej Banskej Bystrice.
Vďaka všetkým, ktorí horeuvedenú petičnú akciu podporili svojou prácou alebo svojim podpisom.

V súčasnosti prebieha podávanie pripomienok ku Konceptu Územného plánu mesta Banská Bystrica, so záverečným termínom 23. októbra 2008.
Jeho materiály sú k nahliadnutiu v priestoroch MÚ, na Klientskom centre a na 1. poschodí budovy, ako aj na webovej stránke mesta
(/www.banskabystrica.sk) . Pomoc s formuláciou pripomienok pre občanov poskytujú v pondelok a stredu od 15,00 – 17,00 v Centre komunitného organizovania, Kapitulská 13, ako aj poslanci Banskobystrickej alternatívy každý štvrtok o 16,00 v kancelárii č. 63, 1. poschodie MÚ.

Považujem za dôležité, aby sa občania vyjadrili k riešeniu perspektívy svojho mesta do roku 2025 . Odďaľovanie schválenia ÚPN vyhovuje tým, ktorí tento stav využívajú na realizáciu uponáhľaných a architektonicky nekvalitných investorských aktivít bez riešenia potrieb dopravy, nerešpektujúc faktory životného prostredia, kvalitu života občanov a potrebu zelených plôch v meste.

Klára Kubičková PhD, koordinátorka býv. petičného výboru

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Ocenili zakladateľov pamiatkových úradov

Pri príležitosti Medzinárodného dňa pamiatok a historických sídiel udelili v sobotu 24. apríla 2010 v Červenom Kláštore v Kežmarskom okrese cenu Pamiatkového úradu SR za celoživotné dielo a mimoriadny prínos v oblasti ochrany pamiatkového fondu Slovenskej republiky – Cenu Alžbety Güntherovej-Mayerovej 2010. Laureátmi tohto najvyššieho ocenenia za pamiatkovú ochranu sa stali: Stanislav Dúbravec, Alojz Jursa a František Markuš in memoriam. Ocenení stáli pred 50 rokmi pri zrode dnešných krajských pamiatkových úradov v Banskej Bystrici, Bratislave a v Prešove. Ceny odovzdala generálna riaditeľka Pamiatkového úradu SR Katarína Kosová. Agentúru SITA o tom informovala Mária Riháková z Pamiatkového úradu Bratislava, redakcie Pamiatky a múzeá.