Hradná zrúcanina Plaveč dostáva novú podobu

Obrázok k článku

Hrad Plaveč v Staroľubovnianskom okrese, na ktorého obnove sa pracuje už štyri roky po sebe, postupne mení svoju podobu, je o čosi výraznejší. „Doposiaľ bol známy vysokou štvorpodlažnou vežou, teraz sme však dobudovali dve veľké obranné veže, ktoré sú v pôdoryse väčšie ako prvá spomínaná. Nachádzali sa viac pod zemou ako nad ňou, nám sa ich podarilo odkryť a domurovať, konkrétne ide o juhovýchodnú a severovýchodnú baštu,“ povedal pre agentúru SITA Martin Sárossy, koordinátor projektu obnovy hradu, ktorý realizuje obec Plaveč s podporou Ministerstva kultúry SR.

 

Aj vlani sa pracovalo na odkrývaní podzemia. „Postupne sprístupňujeme podzemné podlažie juhovýchodnej bašty, kde sú krásne zachované strieľne, našli sme tam pôvodnú podlahu,“ informoval koordinátor projektu. Záhadou však ostáva výška miestnosti, v ktorej sa podlaha nachádza, súčasníkovi nedovoľuje chodiť v nej vzpriamene, má iba 1,5 metra. V lete bol zase počas hradných slávností po prvýkrát využitý aj interiér hradu, ktorý vznikol vďaka predošlým prácam. Vystavovali v ňom historické fotky a makety hradu, návštevníci si mohli pozrieť, ako vyzeral v časoch svojej najväčšej slávy.

 

Takmer 150 rokov je hrad Plaveč ruinou, odkrývať pre oči návštevníkov sa ho darí vďaka spomínanému projektu obnovy. V rámci neho vznikajú krátkodobé pracovné miesta pre nezamestnaných, vlani ich bolo vytvorených dvadsať. „Verím, že na obnove tohto hradu sa bude, podobne, ako v prípade ďalších veľkých hradov, ešte pracovať, keďže Ministerstvo kultúry SR potvrdilo, že tento program so zapojením nezamestnaných bude pokračovať ešte tri roky,“ poznamenal Sárossy. Už teraz však má čo ponúknuť návštevníkom, spomedzi východoslovenských je jedným z najdostupnejších, autom sa dá dostať takmer až k jeho hradnej bráne. Nachádza sa tiež na hlavnom ťahu hradnej trasy, spája napríklad hrady Ľubovňa a poľský Muszyna či Kamenický hrad pri Sabinove. „Každý, kto sa vyberie na hrad Ľubovňa, si môže spraviť možno 15- či 20-minútovú prestávku aj na hrade Plaveč,“ dodal Sárossy.

 

Kamenný hrad Plaveč leží na miernom návrší nad rovnomennou obcou. Postavený bol v rokoch 1270 až 1294 ako pohraničná pevnosť, vybudovať ho dal šľachtic Arnold. Ako ďalej informuje internetová stránka obce, názov dostal prevzatím názvu najdôležitejšej dediny panstva, ktorou bola práve Plaveč. Na hrade sa vystriedali viacerí panovníci a významné uhorské rodiny, v 18. storočí hrad stratil vojenský význam. Jeho poslednými obyvateľmi boli ešte v 19. storočí Paločajovci, pre narušenú statiku hradu sa však presťahovali do kaštieľa, ktorý si postavili pri Plavči. Hrad v roku 1856 postihol ničivý požiar, odvtedy pustol.

 

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články