Hrnčiarstvo pukanského okruhu
(do 31.12.2003)
Vo výstavných priestoroch Starého zámku v Banskej Štiavnici je od marca 2003 inštalovaná zaujímavá výstava Slovenského banského múzea, ktorá prezentuje bohatý zbierkový fond hrnčiarskych, hlavne úžitkových predmetov.
Prvý písomný údaj o hrnčiarstve v Pukanci je z roku 1542, samostatný cech tu vznikol v roku 1782 (v Banskej Štiavnici v roku 1775). Pukanská hrnčina vznikala z kvalitnej červenkastej hliny. Najčastejšie sa používala tehlovočervená a bielokrémová engoba, ktorá sa potom pomaľovala najčastejšie kvetinovými ornamentami pomocou grgule, hlinenej nádobky s pretiahnutým otvorom. Po vysušení a vypálení nasledovala ešte ďalšia povrchová úprava – gliedenie neskôr glazúrovanie, aby nádoby dostali jasný lesk.
Okrem úžitkových predmetov (krčahy, hrnce, misy, pekáče…) bola v Pukanci rozšírená figurálna tvorba – sporiteľničky, krčahy, zvieratká, plastiky baníkov, betlehemské figúrky, pastieri, muzikanti. Osobitnou skupinou sú krčahy – pyskáče určené na rôzne významné udalosti – svadby, meniny, cechové, banícke slávnosti. Na prednej časti brucha nádoby je pozoruhodná výzdoba venca, alebo srdca, na bokoch s figurálnym zobrazením osôb alebo výjavu z remeselníckeho alebo baníckeho života. Súčasťou výzdoby pukanskej keramiky boli aj veršíky, ktoré si často majstri sami skladali a ktorým nechýbal i patričný humor.
Výstava “HRNČIARSVO PUKANSKÉHO OKRUHU”, s približne 250 zbierkovými predmetmi bude verejnosti sprístupnená do konca roka 2003.
Starý zámok
Otvorené: Pondelok – piatok 8.00 – 16.00
Pre Obnova.sk poskytol: Ing. Rastislav Marko
Oddelenie pre prácu pre s verejnosťou SBM