Ilustrácie ocenené na Bienále ilustrácií Bratislava v USA

Ilustrácie ocenené na Bienále ilustrácií Bratislava (BIB) vystavovali v USA. Počas týždňa do piatka 24. septembra 2010 sa v sídle Organizácie Spojených národov v New Yorku konala výstava slovenských ocenených ilustrátorov na BIB v rokoch 1967 až 2009. Prehliadka otvorená v rámci začiatku 65. zasadnutia Valného zhromaždenia OSN bola výnimočná aj tým, že počas tohto zasadnutia mali len tri štáty z celého sveta povolenie vystavovať v budove OSN, agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa ministerstva kultúry a cestovného ruchu Eva Chudinová.

“Svetová politická elita tak mala príležitosť vidieť diela Albína Brunovského, Miroslava Cipára, Dušana Kállaya, Ľuboslava Paľa, Petra Uchnára, Ondreja Zimku a ďalších renomovaných slovenských výtvarníkov. Výstava sa uskutočnila za pomoci Stálej misie SR pri OSN v New Yorku,” uviedla ďalej hovorkyňa rezortu kultúry. Na 65. zasadnutí Valného zhromaždenia OSN v New Yorku sa zúčastnil aj prezident SR Ivan Gašparovič a minister zahraničných vecí SR Mikuláš Dzurinda.


To najlepšie zo 43-ročnej existencie Bienále ilustrácií Bratislava predstaví v Spojených štátoch od 4. októbra až do 7. januára výstava ilustrátorov z krajín Európskej únie na BIB 1967 až 2009. Uskutoční sa vo Washingtone DC v rámci festivalu EU KIDS. EU Kids festival je veľkou prehliadkou umenia a kultúry, ktorú organizujú veľvyslanectvá krajín Európskej únie vo Washingtone. Našu výstavu otvoria v galérii nemocnice Childrens National Medical Center – Národného detského zdravotného centra, ktoré je jednou z najväčších nemocníc zameraných na liečenie detí v USA.


Obe výstavy – Slovenskí ocenení ilustrátori na BIB 1967 – 2009 a Ilustrátori z krajín EU na BIB 1967 až 2009 vznikli na základe vzájomnej dohody medzi Bibianou, medzinárodným domom umenia pre deti a Veľvyslanectvom SR v USA. Obe tvorí 26 ilustrácií a jeden informačný exponát s textom v angličtine. “Ambíciou Veľvyslanectva SR vo Washingtone v spolupráci s honorárnymi konzulátmi v USA je prezentácia tvorby slovenských ilustrátorov ako aj ilustrátorov z členských krajín Európskej únie ocenených na doterajších ročníkoch BIB v rôznych mestách USA,” dodala Chudinová.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

MKSR: Krajcer chce na riadiace posty rezortu odborníkov

Minister kultúry Daniel Krajcer urobil výmenu na troch kľúčových pozíciách ministerstva kultúry. Sekciu kultúrneho dedičstva povedie namiesto Pavla Šimuniča Branislav Rezník, šéfa Sekcie umenia a štátneho jazyka Petra Kováča nahradí Janka Motyčková a generálnu riaditeľku Sekcie ekonomiky a projektového riadenia Hildu Gajdošovú vymení Viera Šoltýsová.

Taiwanský inštitút chce sídliť na hrade alebo zámku

Taiwanský inštitút na Slovensku bude možno sídliť na niektorom zo slovenských hradov, zámkov či kaštieľov. Rozprávali sa dnes o tom štátna tajomníčka Ministerstva kultúry a cestovného ruchu Slovenskej republiky Natália Cehláriková s vedúcim kancelárie zastúpenia Taiwanu v Slovenskej republike Robertom Chenom. Chen tvrdí, že zároveň Taiwančania zvažujú aj investične prispieť na obnovu, úpravu či rekonštrukciu objektu, v ktorom by inštitút sídlil. Cehláriková Chenovi sľúbila, že ministerstvo vyberie niekoľko vhodných objektov a po ich prehliadke sa môžu začať rokovania o vybranom objekte. Informovala o tom hovorkyňa rezortu Eva Chudinová.

V budúcom roku plánuje Slovenská pošta vydať 20 známok

Bude medzi nimi aj Valentínska známka, Veľkonočný baránok alebo Vianočná známka – Traja králi
BRATISLAVA 29. augusta (SITA) – V budúcom roku plánuje Slovenská pošta vydať dvadsať známok, informovala agentúru SITA vedúca odboru komunikácie Bela Lisáková. K známkam vychádzajúcim pri príležitosti tradičných sviatkov budú patriť Valentínska známka, Veľkonočný baránok, Vianočná známka – Traja králi a známka vydaná ku dňu poštovej známky.

Rozprávková známka s ilustráciou Albína Brunovského

Slovenská pošta vydáva poštovú známku s ilustráciou “Meluzína Jozefína” od Albína Brunovského z Modrej knihy rozprávok. Známka, ktorej motív vybral Daniel Brunovský, syn jedného z našich najvýznamnejších ilustrátorov, zobrazuje Bratislavský hrad obklopený štyrmi rozprávkovými bytosťami. Slávnostná inaugurácia známky sa uskutočnila 28. mája 2010 pri príležitosti otvorenia výstavy “Albín Brunovský v zrkadle času” v galérii aktualít GMB v Pálffyho paláci v Bratislave.

Odpovede

  1. Ilustrácie ocenené na Bienále ilustrácií Bratislava v USA

    Skvela prezentacia krajiny a pevne dufam, ze si tu vystavu pozrelo znacne mnozstvo ludi … prinajmenej vtedy, ked podaktori recnici vystvavali svojim recnickym “umenim” vacsinu pritomnych zo saly … teda prilezitost bola, vdaka za jej vyuzitie.

Comments are closed.