INRI – tabuľka z Ježišovho kríža je autentická?
20000838 KIPA/ TK KBS – 20. 6. 2000 – Drevenú tabuľku z Ježišovho kríža s nápisom INRI uchovávanú ako relikviu v rímskom kostole Santa Croce in Gerusalemme (Svätý kríž v Jeruzaleme) považuje nemecký historik Peter Carsten Thiede za pravú. Na drevenej tabuľke s hmotnosťou 687 gramov, 25,4 cm krát 14 cm veľkej a 2,6 cm hrubej sú vyrezané tri riadky. Prvý riadok zrejme hebrejsky a potom riadky po grécky a latinsky. Pre toto poradie je podľa názoru Petra Thiedeho sfalšovanie nepravdepodobné.Ak by sa zozbierali všetky kúsky dreva, ktoré sa v kostoloch celého sveta uchovávajú ako časti svätého kríža, musel by sa na to vyrúbať celý les. Preto sú aj oprávnené pochybnosti o pravosti tabuľky, ktorú Rimania pribili na Ježišov kríž, aby oznámili dôvod popravy. Ježišovo tvrdenie, že je židovský kráľ, bolo z hľadiska rímskej štátnej moci rebéliou.
Peter Thiede vo svojej výskumnej práci, ktorá má byť zverejnená na jeseň v Nemecku, zastáva tézu, že o pravosti drevenej tabuľky v Ríme možno sotva pochybovať, hoci Vatikán nepripustil žiadne vedecké výskumy na určenie dreva.
Vedec preskúmal poradie jazykov hebrejského, gréckeho a latinského. V evanjeliách sa spomína tabuľka na kríži – titulus – s vinou odsúdeného zvyčajná u Rimanov, ale poradie jazykov nie je konzistentné. Thiede prišiel k záveru, že hebrejčina musela byť prvým jazykom, pretože Rimania chceli predovšetkým varovať Židov pred údajným zločinom Ježiša.
Sfalšovanie relikvie alebo jej neskoršie zhotovenie Thiede vylučuje kvôli nezvyčajnej chybe pravdepodobne židovského pisára. Prvý riadok vyryl po hebrejsky ako obvykle sprava doľava. Avšak aj ďalšie riadky po grécky a latinsky sú tiež napísané sprava doľava. Ďalej Thiede konštatuje, že tabuľka bola zhotovená z orechového dreva rozšíreného vo Svätej zemi.
Historik síce uvádza, že pravosť kúskov dreva z Ježišovho kríža nebude možné nikdy dokázať, pravosť tabuľky na kríži však možno filologickými a inými metódami s veľkou istotou preveriť, pretože ako hovorí: „Ktorý stredoveký falšovateľ by prišiel na myšlienku písať grécky a latinský nápis na kríži nesprávnym smerom, ako hebrejčinu sprava doľava?”
Zdroj: http://www.ecav.sk/info/spravodajstvo/2000/tlac-2000-06-20-d.htm