Jordánsko: Reštaurátorom sa v Petre podarilo odkryť nástenné maľby
Po troch rokoch reštauračných prác sa odborníkom podarilo odkryť farebné nástenné maľby a niekoľko z mála zachovaných príkladov dvetisíc rokov starého helenistického umenia. Tieto umelecké prejavy sa nachádzajú v kaňone Siq al-Barid, známom ako “Malá Petra” vzdialenom približne päť kilometrov od známej jordánskej archeologickej lokality Petra. Maľby boli celé storočia zahalené nánosom sadze z beduínskych táborových ohňov a reštaurátori sa spočiatku domnievali, že ich rekonštrukcia bude nemožná. “V skutočnosti to bolo dosť vyčerpávajúce. Nepredstavovali sme si, že by sme mohli túto maľbu vyčistiť. Spočiatku sme sa domnievali, že to bude nemožné,” uviedol odborník na reštauračné práce Stephen Rickerby.
Petra je skalné mesto v Jordánsku, ktoré je od roku 1985 zaradené do Zoznamu svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO. Preslávili ju predovšetkým vyrezávané skalné ruiny, ktoré tu ostali po Nabatejcoch. Táto arabská civilizácia vznikla niekoľko storočí pred narodením Ježiša a jej trvanie sa skončilo, keď ju rímske légie pripojili k svojmu obrovskému impériu. Nabatejci prekvitali v 2. storočí p.n.l. a v mnohých svojich mestách si osvojili prvky helenistických štýlov.
“Väčšina malieb, ktoré sa tu zachovali, bola veľmi jednoduchá. Táto je však figuratívna,” uviedol Rickerby. Na scénach pokrývajúcich klenbu a steny jaskynného komplexu sa objavujú detské postavy, ktoré zbierajú ovocie alebo odháňajú vtáky, obzobávajúce hroznové bobule, uviedli reštaurátori. Naturalistickú komplikovanosť jordánskych malieb podčiarkujú vyobrazenia kvetov, vtákov a hmyzu. Podľa odborníkov je pri spomínaných vyobrazeniach možné vypozorovať pomerne silný vplyv helenizmu, ktorý sa prejavoval figuratívnym štýlom maľovania a naturalizmom pri vyobrazeniach vtákov či hrozna.