Jozef Mužila
VRSTVENIE je nielen nevšedný názov výstavy martinského výtvarníka Jozefa Mužilu (ročník 1967), ale aj priliehavé definovanie podstaty jeho tvorivého programu. Jozef Mužila veľmi citlivo zaznamenáva vrstvy svojich predstáv, každodenných reálií a súvislostí, aby zaujímavým zmnožením, prienikmi, priehľadmi a perforáciami odkryl vo svojich dielach nové dimenzie skutočnosti.
Je sympatické a symbolické, že jeho prvá samostatná prezentácia v Dolnom Kubíne obsahuje aj diela veľmi úzkou spojené s týmto mestom. Ešte počas štúdia na bratislavskej Vysokej škole výtvarných umení v roku 1991 objavil Jozef Mužila pre seba práve židovský cintorín v Dolnom Kubíne a začal vytvárať pôsobivý cyklus slepotlačí. Jeho citlivo volené odtlačky náhrobných kameňov, detailov, fragmentov a nápisov, prinášajú stopy dávnych príbehov, sú sugestívnou výpoveďou o relativite bytia, o nevyhnutnej špirále zrodu a zániku.
Technika frotáže – snímanie odtlačku z rôzne štruktúrovaného materiálu je príznačná aj pre ďalšiu tvorbu. Autorove umelecké únosy do sveta civilizácie a prírody prostredníctvom neobyčajných odtlačkov štruktúr stromov, listov, zeme, dlažieb, kanálov a múrov smerujú k prehodnoteniu reality a k objaveniu nám neznámych a pozoruhodných svetov.
Najsúčasnejšiu tvorbu Jozefa Mužilu reprezentujú viacvrstvové, dekonštruktívne, farebne príťažlivo rozohrané obrazy, v ktorých silnejšie rezonuje autorova chuť uplatniť svoje plasticko-priestorové predstavy. Zvrásnením papiera, vrstvením hmôt a štruktúr, sýtou farebnou moduláciou získavajú výpovede na intenzite, energickejšie rezonujú v priestore.
Danica Lovišková