Jurkovičov návrh pamätníka Björnsonovi uzrie svetlo sveta
V súvislosti s výročím úmrtia Björnstjerna Björnsona (1832 – 1910), nórskeho básnika, prozaika, dramatika, publicistu, politika a nositeľa Nobelovej ceny za literatúru, ako aj v súvislosti s návštevou nórskeho kráľa Haralda V. s kráľovnou Sonjou na Slovensku, sa rozhodlo mesto Košice inštalovať pamätník venovaný tomuto veľkému Nórovi. Ako informoval František Knapík na brehu zálivu Ružínskej priehrady, ktorá pripomína fjord, vo štvrtok 28. októbra 2010 o 16:00 bude slávnostne otvorené Pamätné miesto Björnstjerna Björnsona. Ide o prvý pamätník B. Björnsona na Slovensku, pamätná tabuľa je inštalovaná v Bratislave.
Na slávnostnom akte sa zúčastnia aj hostia z Nórska, pozvanie prijala aj spisovateľova vnučka Marit Björnson Barbku. „Moderným dielom si pripomenieme aj významného architekta Dušana Jurkoviča a tak vlastne pôjde o dvoch mužov, ktorí si zaslúžia natrvalo zostať v našej pamäti,“ povedal primátor Knapík.
Katarína Angelovičová z košického magistrátu uviedla, že samotné pamätné miesto predstavuje nevšedné architektonické riešenie, pričom bude odhalená jeho prvá časť. Tu na jar bude realizovaný návrh, ktorý ešte v roku 1930 vypracoval architekt Dušan Jurkovič (1868-1947) – monument vďaky B. Björnsonovi, ktorý sa mal realizovať na brale v Demänovskej doline. Nikdy sa tak však nestalo.
Autorom návrhu úpravy pamätného miesta je ateliér Dušana Buráka, realizátorom spoločnosť Eurovia. Obidve inštitúcie sa rozhodli dielo, ktoré sa nachádza na území Mestských lesov Košice, mestu darovať.
V ten istý deň sa v Kasárňach/Kulturparku v Košiciach o 19:00 uskutoční večer venovaný slávnemu Nórovi. Hostí ním bude sprevádzať publicista a prekladateľ zo severských jazykov Peter Kerlík.
Mesto pozýva širokú verejnosť na obidve podujatia.
V tomto roku si Nórsko spolu s celým kultúrnym svetom pripomína sto rokov, ktoré uplynuli od smrti Björnstjerna Björnsona (1832 -1910), nórskeho spisovateľa, básnika, publicistu, nositeľa Nobelovej ceny za literatúru. Významne prispel k nezávislosti Nórska a je aj autorom textu jeho hymny. Na Slovensku máme pri tomto mene dôvod osobitne spozornieť, keďže ide o najvýznamnejšieho medzinárodného obhajcu práv Slovákov v dobách národnostného útlaku. Práve on upozornil svetovú verejnosť na to, že v Rakúsko-Uhorsku žije národ, ktorému sa upierajú práva, ktorý nesmie v školách hovoriť svojou materčinou. Článkami na obhajobu Slovenska v svetovej tlači vzbudil mimoriadnu pozornosť a právom sa možno domnievať, že práve B. Björnsonovi vďačíme za prvý vstup Slovákov na scénu svetovej publicistiky.