K dreveným kostolíkom v Zemplíne
Poloha: Bukovské vrchy – južná časť. Východiskový bod: Uličské Krivé, zastávka SAD, parkovisko. Cieľový bod: Topoľa, zastávka SAD, parkovisko. Časový rozvrh: Uličské Krivé – Pod Vežou 3/4 h – Ruský Potok 3/4 h – Pod Kýčerou 1 h -Topoľa 1 1/4 h. Spolu: 3 3/4 h. Prevýšenie: 406 m.
Náročnosť: Stredne náročná trasa vedúca k trom dreveným kostolíkom, ktoré sú spolu s ostatnými drevenými kostolíkmi (cerkvami) charakteristickým prvkom horného Zemplína. Fyzická náročnosť spočíva v prechode cez horské chrbty.
Základná trasa: Výlet k dreveným kostolíkom začneme v Uličskom Krivom (284 m). Dominantou obce je drevený gréckokatolícky kostol sv. Michala Archanjela nachádzajúci sa v jej strede pri hlavnej ceste.
Pochádza z roku 1718 a v najbližšom okolí je jediným dreveným kostolíkom, v ktorom sa slúžia bohoslužby. Trojpriestorovú zrubovú stavbu postavili na nízkych kamenných základoch. Ikonostas pochádza z 18., niektoré ikony sú zo 16. storočia.
Od kostola sa vyberieme bočnou ulicou severozápadným smerom, pričom až do konca túry sledujeme modré turistické značky. Za dedinou smeruje doprava po okraji porastu poľná cesta, na ktorej na ďalšom rázcestí zahneme doľava. Onedlho z nej odbočíme vpravo do lesa.
Po pomerne dlhom stúpaní nás značky povedú vľavo po miestami zarastenom chodníku k rázcestiu Pod Vežou (510 m). Od posedu na rázcestí odbočíme vpravo do lesného prieseku. Pomedzi brezy a liesky klesneme zarasteným skalnatým chodníkom na rozľahlú lúku. Po jej okraji sa popri stĺpoch elektrického vedenia dostaneme do stredu Ruského Potoka (443 m).
Za mostom odbočíme doprava a prídeme k drevenému gréckokatolíckemu kostolu sv. Michala Archanjela. Trojpriestorová zrubová stavba má dvojstupňovú sedlovú strechu. Kostol a ikonostas v interiéri pochádzajú z roku 1740. Vzácnosťou sú liturgické knihy vytlačené cyrilikou. Za kostolom pokračujeme po ceste vľavo hore nad dedinu.
Na rázcestí Pod Kýčerou (690 m) na hranici Národného parku Poloniny sa stúpanie končí. Chodník na chvíľu vychádza z lesa na lúku. Pozor: nepokračujeme hore po lúke, slabo viditeľná modrá značka smeruje späť do lesa. Po mierne klesajúcom chodníku sa napojíme na lesnú cestu a vzápätí odbočíme vpravo strmo dole. Za hranicou národného parku sa zľava pripojíme k asfaltovej ceste, ktorá nás dovedie na dolný koniec Topole (393 m). Prejdeme cez most a odbočíme doprava do stredu obce ku kostolíku.
V strede obce stojí pamätník venovaný rodákovi a národnému buditeľovi Ukrajincov a Rusínov Alexandrovi Duchnovičovi (1803 – 1865).
(Turistický sprievodca Východné Karpaty – Vihorlatské vrchy z edície S batohom po Slovensku)
Viac sa dočítate v novom turistickom sprievodcovi “Východné Karpaty (Vihorlatské vrchy)”, ktorý vyšiel vo vydavateľstve DAJAMA v slovenskom a poľskom jazyku. Vydavateľstvo DAJAMA, Ľubľanská 2, 831 02 Bratislava, tel. 02/4463 1702, info@dajama.sk, www.dajama.sk
Zdroj: Denník www.sme.sk