Kamenný herbár

Máte záujem dozvedieť sa, kam zmizli rastliny, ktoré rástli v Turci a na Hornej Nitre pred 10 – 13 miliónmi rokmi? Chcete vidieť, ako sa zmenil list brezy, dubu, pistácie, platanu, buku či duba? Alebo sa pozrieť na skamenené a zuhoľnatené kmene, konáre alebo šišky pradávnych stromov? Nielen toto, ale aj mnohé iné máte možnosť vidieť na výstave Kamenný herbár, ktorú pripravilo Slovenské národné múzeum v Martine – Múzeum Andreja Kmeťa v spolupráci s Hornonitrianskym múzeom v Prievidzi, Prírodovedeckou fakultou UK v Bratislave a Geologickým ústavom SAV v Banskej Bystrice.

Uvedená výstava predstavuje zbierku viac ako 180 ks zachovaných odtlačkov listov, plodov, kmeňov, konárov rastlín. Ich výnimočne dobré zachovanie nám umožňuje porovnanie s podobnými druhmi, ktoré rastú v súčasnosti. Celkovo je prezentovaných viac ako 120 druhov fosílnych rastlín a ich súčasníkov. Sledovaním cesty presunu drevín môžeme zistiť, ako sa za milióny rokov dokázali niektoré rastliny premiestniť zo svojich pôvodných stanovísk na naše územie a iné rastliny zase vymiznúť z našich oblastí. Hádam najvzácnejším exponátom je 10 miliónov stará zuhoľnatená šiška borovice z Martina, ale aj mnoho odtlačkov rastlín reprezentujúcich subtropické oblasti, čo dokladá teplú, stredomorskú klímu na strednom a severnom Slovensku v dávnej minulosti.
Celá výstava je doplnená o panelovú časť, kde sa návštevníci môžu dozvedieť, ako vznikajú skameneliny, ich určovanie a význam. Osobitne je opísaná geologická história Turca a Hornej Nitry, ale hlavne pradávne biotopy, ktoré je možné porovnávať s dnešnými.

Výstava potrvá do 30. 9. 2009

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Výstava výtvarných prác odsúdených a obvinených

BANSKÁ BYSTRICA 31. januára 2005 (SITA) – Olejomaľby, kresby, stavby zo špajdlí, ale aj sošky z typického väzenského materiálu – chlebovej striedky môžu vidieť návštevníci Stredoslovenského múzea v Banskej Bystrici na výstave výtvarných a remeselných prác väzňov Čo je v nás. Jej už šiesty ročník pripravilo Stredoslovenské múzeum v spolupráci s Ústavom na výkon trestu odňatia slobody (ÚVTOS) a Ústavom na výkon väzby v Banskej Bystrici.

SBM – Život zo skúmavky

(do 15.4.2003)
Slovenské banské múzeum v Banskej Štiavnici prezentovalo putovnú výstavu venovanú veľmi citlivej a aktuálnej problematike umelého oplodnenia a človeku pod názvom Život zo skúmavky, ktorú pripravilo Slovenské múzeum ochrany prírody a jaskyniarstva Liptovský Mikuláš v odbornej spolupráci so Sanatóriom Helios, s.r.o. v Brne a Katedrou genetiky Prírodovedeckej fakulty UK v Bratislave

V Nitre možno vidieť výsledky 70-ročnej práce archeológov

Výstavu, ktorá prezentuje výsledky 70-ročnej práce slovenských archeológov, otvorili v piatok 3. júla 2009 v Ponitrianskom múzeu v Nitre. Zastúpené sú všetky najdôležitejšie lokality, ktoré skúmal Archeologický ústav (AÚ) SAV v Nitre počas 70 rokov svojej existencie. “Návštevníci môžu vidieť nielen nálezy z posledných rokov, ale aj staršie významné predmety, ktoré doteraz neboli ukázané.. Prvýkrát sú tu napríklad súborne vystavené zlaté šperky z doby bronzovej z Barce, Spišského Štvrtku a Nižnej Myšle,“ povedal pre agentúru SITA zástupca riaditeľa AÚ SAV Karol Pieta.

V Los Angeles ukradli vzácnu zbierku diel Andyho Warhola

Z domu losangeleského biznismena ukradli zbierku diel Andyho Warhola v hodnote niekoľkých miliónov dolárov, informovala v piatok 11. septembra 2009 tamojšia polícia. Kolekcia obsahuje 10 známych obrazov slávnych športovcov, ktoré Warhol namaľoval koncom sedemdesiatych rokov 20. storočia. Sú medzi nimi napríklad boxerský šampión Muhammad Ali, tenistka Chris Evert, basketbalová hviezda Los Angeles Lakers Kareem Abdul-Jabbar, krasokorčuliarka Dorothy Hamill alebo O.J. Simpson.