Kamenný herbár

Máte záujem dozvedieť sa, kam zmizli rastliny, ktoré rástli v Turci a na Hornej Nitre pred 10 – 13 miliónmi rokmi? Chcete vidieť, ako sa zmenil list brezy, dubu, pistácie, platanu, buku či duba? Alebo sa pozrieť na skamenené a zuhoľnatené kmene, konáre alebo šišky pradávnych stromov? Nielen toto, ale aj mnohé iné máte možnosť vidieť na výstave Kamenný herbár, ktorú pripravilo Slovenské národné múzeum v Martine – Múzeum Andreja Kmeťa v spolupráci s Hornonitrianskym múzeom v Prievidzi, Prírodovedeckou fakultou UK v Bratislave a Geologickým ústavom SAV v Banskej Bystrice.

Uvedená výstava predstavuje zbierku viac ako 180 ks zachovaných odtlačkov listov, plodov, kmeňov, konárov rastlín. Ich výnimočne dobré zachovanie nám umožňuje porovnanie s podobnými druhmi, ktoré rastú v súčasnosti. Celkovo je prezentovaných viac ako 120 druhov fosílnych rastlín a ich súčasníkov. Sledovaním cesty presunu drevín môžeme zistiť, ako sa za milióny rokov dokázali niektoré rastliny premiestniť zo svojich pôvodných stanovísk na naše územie a iné rastliny zase vymiznúť z našich oblastí. Hádam najvzácnejším exponátom je 10 miliónov stará zuhoľnatená šiška borovice z Martina, ale aj mnoho odtlačkov rastlín reprezentujúcich subtropické oblasti, čo dokladá teplú, stredomorskú klímu na strednom a severnom Slovensku v dávnej minulosti.
Celá výstava je doplnená o panelovú časť, kde sa návštevníci môžu dozvedieť, ako vznikajú skameneliny, ich určovanie a význam. Osobitne je opísaná geologická história Turca a Hornej Nitry, ale hlavne pradávne biotopy, ktoré je možné porovnávať s dnešnými.

Výstava potrvá do 30. 9. 2009

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Výstava výtvarných prác odsúdených a obvinených

BANSKÁ BYSTRICA 31. januára 2005 (SITA) – Olejomaľby, kresby, stavby zo špajdlí, ale aj sošky z typického väzenského materiálu – chlebovej striedky môžu vidieť návštevníci Stredoslovenského múzea v Banskej Bystrici na výstave výtvarných a remeselných prác väzňov Čo je v nás. Jej už šiesty ročník pripravilo Stredoslovenské múzeum v spolupráci s Ústavom na výkon trestu odňatia slobody (ÚVTOS) a Ústavom na výkon väzby v Banskej Bystrici.

SBM – Život zo skúmavky

(do 15.4.2003)
Slovenské banské múzeum v Banskej Štiavnici prezentovalo putovnú výstavu venovanú veľmi citlivej a aktuálnej problematike umelého oplodnenia a človeku pod názvom Život zo skúmavky, ktorú pripravilo Slovenské múzeum ochrany prírody a jaskyniarstva Liptovský Mikuláš v odbornej spolupráci so Sanatóriom Helios, s.r.o. v Brne a Katedrou genetiky Prírodovedeckej fakulty UK v Bratislave