Kaštieľ vo Svätom Antone bude dejiskom tradičných slávností v duchu odkazu legendy o sv. Hubertovi

Obrázok k článku

Svätý Anton bude počas víkendu v sobotu 2. a v nedeľu 3. septembra dejiskom celoslovenských poľovníckych slávností Dni svätého Huberta. Slávnosti sa nesú v duchu odkazu legendy o sv. Hubertovi, že zver treba nielen loviť, ale najmä chrániť a pochopiť jej význam v prírode. O podujatí informovala agentúru SITA Jana Slaná z oddelenia marketingu Múzea vo Svätom Antone.

 

Súčasťou tohtoročného podujatia je aj uvedenie knihy Imricha Szabó “Poľovný revír a bažantnica Palárikovo v premenách času” grófom Jozefom Károlyim. Zaujímavosťou pre návštevníkov bude aj módna prehliadka poľovníckych odevov. Účastníci môžu v sobotu dopoludnia v parku bezplatne darovať krv na Hubertovskej kvapke krvi. Pre deti pripravili organizátori ukážky sokoliarstva, poľovníctva, poľovníckej kynológie, alebo ukážky streľby z lukov a historických kuší. Na svoje si prídu aj milovníci dychovej hudby, folklóru, ale aj divadla na predstavení Paradájz Pikčr z Banskej Štiavnice. Počas obidvoch dní budú prístupné expozície Múzea vo Svätom Antone a výstavy Príbehy ukryté v čase, Poľovníctvo vo fotografii alebo výstava Slovenského rybárskeho zväzu.

 

Dni svätého Huberta sú príležitosťou pre priateľské stretnutie poľovníkov i nepoľovníkov z celého Slovenska i zahraničia. Slovenský poľovnícky zväz i Ministerstvo pôdohospodárstva SR, pod ktorého záštitou sa oslavy konajú, ich využívajú na odovzdanie ocenení zaslúžilým poľovníkom.

 

Múzeum vo Svätom Antone je celoslovenským poľovníckym múzeom a má mnohé zahraničné aktivity. Vykonáva odborno-metodickú činnosť, spracováva, sprístupňuje a využíva hmotné dokumenty vo vzťahu ku komplexnej dokumentácii vývoja a súčasnosti poľovníctva na Slovensku a históriou rodov Koháry a Coburg. Múzeum sídli v kaštieli, ktorý je národnou kultúrnou pamiatkou od roku 1985 a jeho dejiny sú úzko späté s rodmi Koháry a Coburg.

 

Poschodový objekt štvorkrídlového pôdorysu s ústredným nádvorím má všetky znaky reprezentačného sídla. Klenutý podjazd s priehľadom do nádvoria vedie na reprezentačné schodište, ktorého architektúru doplnili maliarskymi a sochárskymi dielami odzrkadľujúcimi vplyvy talianskeho a rakúskeho umenia. Z južného traktu kaštieľa vystupuje kaplnka bohato zdobená freskami neskorobarokového iluzionistického priestoru s voľným priehľadom. Kaplnka je zvýraznená aj navonok na priečelí, ktoré ukončuje freska spájajúca cirkevný námet s motívom obrazu donátora. Na prvom poschodí kaštieľa je viacero honosných izieb, ktorých sa len minimálne dotkli neskoršie modernizačné zásahy z 1816 a 1860. Prevažná časť miestností, sál a chodieb si zachovala pôvodný interiér z obdobia baroka, rokoka a empíru. V kaštieli sa zachovalo pomerne veľa pôvodne zariadených i neskoršie dopĺňaných miestností, ktoré sú vlastne nábytkovým múzeom a zbierkami rôznych umeleckých predmetov, obrazov, rytín, akých je na Slovensku veľmi málo. V 19. storočí boli niektoré miestnosti ešte zmenené a zariadené podľa vtedajšej módy. O kaštieli sa traduje, že jeho stavba symbolizovala kalendárny rok – má 4 brány (= ročné obdobia), 12 komínov (= mesiacov), 52 izieb (= týždňov) a 365 okien (= dní). Dnes, po prestavbe to však už nie je možné potvrdiť. Od roku 1954 bol sídlom Lesníckeho, drevárskeho a poľovníckeho múzea, špecializovaného celoslovenského múzea s pozoruhodnými zbierkami prírodovednými, historickými i umeleckými. V súčasnosti expozície, umiestnené v kaštieli, podávajú prehľad o dobovom bývaní šľachty (slohový nábytok najmä z 18 – 19. storočia, obrazy a iné), ako aj o vývine lesníctva a poľovníctva na Slovensku. Pozornosť púta aj izba tapetovaná dobovými ilustráciami najmä z francúzskych humoristických časopisov, poľovnícke zbrane a trofeje, lesnícke zariadenia, nástroje a pomôcky a ďalšie exponáty. Kaštieľ obklopuje rozsiahly anglický park so vzácnymi stromami z 18. storočia. Do kompozície parku začlenili rôzne druhy drobnej architektúry, vodopád a jazierko. Je vhodný na romantické prechádzky.

 

Pohľad na kaštieľ z diaľky

Obrázok k článku

Nádvorie kaštieľa

Obrázok k článku

 

 

 

 

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Dni sv. Huberta pripomenú 90 rokov slovenského poľovníctva

Oslava 90. výročia organizovaného poľovníctva na Slovensku bude dominovať jubilejnému 20. ročníku celoslovenských poľovníckych slávností Dni svätého Huberta, ktorý bude v dňoch 4. – 5. septembra 2010 v areáli Kaštieľa vo Svätom Antone pri Banskej Štiavnici. Ich tradičný program s ukážkami poľovníckej činnosti a rôznymi atrakciami bude preto doplnený aj o slávnostné uvedenie zástavy a hymny Slovenskej poľovníckej komory, slávnostné uvedenie Klubu slovenských poľovníčok, prezentáciu sokoliarstva ako svetového kultúrneho dedičstva, predstavenie slovenských plemien poľovníckych psov a založenie Siene úcty a slávy poľovníctva na Slovensku. Návštevníci budú môcť zavítať aj do nedávno zrekonštruovanej barokovej budovy niekdajšej sýpky v areáli kaštieľa, v ktorej Múzeum vo Svätom Antone, správca kaštieľa, zriadilo expozíciu atraktívnych trofejí a v ktorej bude aj Sieň úcty a slávy poľovníctva na Slovensku.

Poľovníci budú v kaštieli Sv. Anton sláviť 19. Dni sv. Huberta

Kaštieľ vo Svätom Antone v okrese Banská Štiavnica, jeho nádvorie aj priľahlý park bude cez víkend 5.-6. septembra 2009 dejiskom 19. ročníka celoslovenských poľovníckych slávností Dni svätého Huberta. Nepôjde však o uzavretú spoločnosť poľovníkov – Múzeum vo Svätom Antone, ktoré podujatie spolu so Slovenským poľovníckym zväzom organizuje, naň pozýva všetkých priaznivcov poľovníctva alebo dobrej zábavy.