Keramika3 – pálená idyla / Typy / Regióny / Múzeá /

Reprezentatívna výstava Keramika 3 – pálená idyla / Typy / Regióny / Múzeá / je jedným z výstupov medzinárodného projektu, ktorý získal finančnú dotáciu z podporného fondu Európskej únie pre kultúru a umenie s názvom Kultúra 2000.
Číslo 3 uvedené v názve tejto ojedinelej výstavy nie je vôbec náhodné. Výstava je výsledkom medzinárodnej spolupráce troch múzejných inštitúcií zo strednej Európy: Slovenského národného múzea v Martine (SK), Etnografického múzea Schloss Kittsee (AT) a Múzea Savaria v Szombathélyi (H).

Sprístupňuje vzácne kolekcie tradičnej keramiky z troch jedinečných múzejných depozitárov. Okrem zbierok Slovenského národného múzea v Martine a maďarského Múzea Savaria umožňuje nahliadnuť aj do bohatého zbierkového fondu Rakúskeho národopisného múzea vo Viedni. Návštevníci výstavy majú možnosť oboznámiť sa s rôznorodým sortimentom, morfológiou i osobitým dekorom tradičnej hrnčiarskej a fajansovej výroby z vytipovaných lokalít v rámci vymedzeného stredoeurópskeho priestoru. Na konkrétnom materiály môžu keramické výrobky navzájom porovnávať a hľadať ich podobné znaky – doklady spoločného kultúrneho dedičstva, ale zároveň aj ich osobitosti vyplývajúce z odlišného historického vývoja. Na Slovensku k takýmto výrazným špecifikám patrí medzi iným aj figurálna tvorba, ktorú na výstave reprezentujú diela od Ferdiša Kostku a Ignáca Bizmayera.
Popri klasickej múzejnej prezentácii výstavu oživujú ukážky jednotlivých technologických postupov z troch súčasných stredísk keramickej výroby: z Modry (SK), Stoobu (AT) a Magyarszobatfy (H). Návštevníci výstavy tak získajú celkom konkrétnu predstavu o tom, ako sa keramika z hliny vyrába a ako sa dekoratívne zdobí. Osobitná pozornosť je venovaná prezentácii finálnych výrobkov (sortimentu) z uvedených troch keramických stredísk, ktoré sú zároveň aj učebnými dielňami pre výchovu mladých keramikárov. Keramika teda nevystupuje iba ako historický artefakt, ale aj ako živý fenomén, ktorý dokáže osobitým spôsobom dotvoriť a spestriť náš každodenný život i chvíle sviatočnej pohody.

Slovenským vkladom do výstavy je prehliadka keramickej tvorby členov Cechu slovenských keramikárov. Cech bol založený v Modre roku 1994 a tak práve v tomto roku slávi 10. výročie svojho založenia.
Súčasťou projektu sú viaceré sprievodné aktivity. Záujemcov o keramiku určite oslovia pripravované keramické workshopy pre deti i dospelých, na ktorých budú mať možnosť vyskúšať si prácu s hlinou vlastnými rukami – na skutočnom hrnčiarskom kruhu a pod vedením skúsených odborníkov.

Vernisáž výstavy na Slovensku: 18. november 2004 o 15:00 hod.
Miesto: Slovenské národné múzeum v Martine, Malá hora 2, Martin
Kontakty: 043/4131011, 4131012 – ústredňa

Osobné kontakty:
– 0904235632 – Dr. Marta Pastieriková – autorka výstavy za SR
– 0907477155 – Bc. Veronika Liskajová – vedúca Oddelenia múzejnej prezentácie

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Mesto Senec otvorilo svoje prvé múzeum

V historickom Tureckom dome otvorili prvé Mestské múzeum v Senci. Náklady dvojročného projektu dosiahli 83-tisíc eur. Stála výstava sa skladá z troch častí – prírodovednej expozície, archeologickej a historickej expozície, ktorá mapuje históriu Senca a ľudstva na tomto území od doby kamennej až po novovek. Múzeum je otvorené od utorka do soboty. Otváracie hodiny múzea nájdu záujemcovia aj na internetovej stránke mesta www.senec.sk.

Začiatky Slovenského národného múzea

Začiatky Slovenského národného múzea (SNM) sú spojené s úsilím slovenského národa o národnú emancipáciu a sebaurčenie. SNM nadväzuje na tradície Múzea Matice slovenskej a Múzea Národného domu v Martine, ktoré rozvíjala Muzeálna slovenská spoločnosť. Tieto úsilia vyvrcholili r.1908 otvorením prvej stálej expozície v Martine v budove postavenej z národnej zbierky. Múzeum si od začiatku budovalo zbierky archeologické, etnografické, historické, numizmatické, umeleckohistorické, výtvarné a prírodovedné.

Za prínos slovenskému umeniu udelia Ceny Martina Benku

Ivana Sláviková, Zuzana Ludiková a Eva Kotláriková získajú 21. septembra 2010 ceny Martina Benku za rok 2009. Laureátom ju udelí v rámci spomienkovej slávnosti pri príležitosti 122. výročia narodenia národného umelca Martina Benku Rada Fondu výtvarných umení v Múzeu Martina Benku v Martine. Každoročne fond ceny odovzdáva na základe odporúčania Komisie pre správu pozostalosti Martina Benku, ktorá pôsobí pri Fonde výtvarných umení. Robí tak v súlade s testamentom Martina Benku. Ceny majú prispieť k rozvoju a propagácii slovenského výtvarného umenia, najmä so zreteľom na životné dielo a pamiatku výtvarníka. Agentúru SITA o tom informovala tajomníčka Komisie pre správu pozostalosti Martina Benku Katarína Ilavská.