Kežmarok sa okrem hradu pýši aj kostolmi
Starobylý Kežmarok rozhodne stojí za pozornosť turistov i obdivovateľov histórie. Mestu okrem zachovalej architektúry dominuje aj niekoľko významných historicko-umeleckých pozoruhodností. V centre mesta sa nachádza radnica a na slovenské pomery veľmi pekne dochovaná urbanistická podoba námestia. Zaujmú tiež malé uličky s remeselnými domami a okolie rímskokatolíckej baziliky s renesančnou zvonicou. Medzi unikáty patria evanjelické kostoly a mestský hrad na opačnom konci starej časti stredovekého sídla z 13. storočia.
Hrad bol postavený v 15. storočí a jeho cieľom bolo ochrániť podtatranské mestečko, ktoré vzniklo spojením nemeckej a viacerých slovenských osád. Renesančný hrad sa neskôr stal trvalou súčasťou mestského opevnenia a zároveň slúžil ako šľachtické sídlo rodov: Zápoľských, Laskych, Reuberovcov a tiež aj štyroch generácií Thökölyovcov.
Kežmarský hrad patrí medzi najzachovalejšie hrady Spiša a návštevníkom je prístupný nielen jeho areál, ale aj hradné múzeum. Podľa jeho riaditeľky Eriky Cintulovej je to jedna z najobľúbenejších turistických zastávok v meste.
"V roku 1702 sa dostal hrad do vlastníctva mesta, ktoré ho využívalo na rôzne účely; boli tu dielne, sklady i rôzne inštitúcie až sa napokon rozhodlo, že tu bude múzeum. Mnohé časti pevnosti však v priebehu stáročí vyhoreli, a tak na hrade nemáme veľa exponátov z pôvodného hradu. Za zmienku však určite stojí archeologická expozícia, tiež oddelenie streleckého spolku, nádherná baroková kaplnka, obrazáreň a expozícia venovaná pamiatke lekára Vojtecha Alexandra, ktorý si vôbec ako prvý lekár na Slovensku zaobstaral röntgenový prístroj," dodáva riaditeľka.
Kežmarok bol v minulosti vyspelým a dynamicky sa rozvíjajúcim mestom. Pôsobilo tu najviac cechov na Slovensku, mesto malo viacero privilégií. Ani veľké bohatstvo však nedokázalo zabezpečiť, aby ním prechádzala Košicko-bohumínska železničná trať, a tak prvenstvo v regióne do svojich rúk prevzala neďaleká Spišská Nová Ves a Poprad.
Aj napriek istej stagnácii sa mesto opäť stáva významným centrom turizmu. Blízkosť Vysokých Tatier, termálneho kúpaliska vo Vrbovom či Poprade, ale aj Dni remesiel lákajú na Spiš tisícky turistov. Tento rok viac ako 150 remeselníkov zo zahraničia i Slovenska predvedie svoje umenie od 7. do 9. júla. "V Kežmarku neponúkame iba prehliadku expozícií, snažíme sa pripravovať rôzne programy, v rámci ktorých ožívajú historické sály hradu divadelnými kulisami a hercami," dodáva Eva Cintulová.
Okrem hradného múzea je pre verejnosť otvorený aj meštiansky dom a oba tunajšie evanjelické kostoly. Ten nový je známy hrobkou Imricha Thökölyho a netradičnou architektúrou pripomínajúcou mešitu. Ešte unikátnejší je na Slovensku najstarší drevený artikulárny Kostol Sv. Trojice zo začiatku 18. storočia, ktorý zvonku pripomína skôr veľký zrubový dom. Interiér je pre evanjelický kostol mimoriadne pestrý a jeho súčasťou je aj krstiteľnica zo 17. storočia.
Zdroj: www.sme.sk ĽUBOMÍR LEHOTSKÝ