Kolonádový most čaká čiastočná rekonštrukcia

Rekonštrukciu Kolonádového mosta za približne 140-tisíc eur pripravuje Mestský úrad v Piešťanoch. Hlavnú časť rekonštrukčných prác bude tvoriť výmena osvetlenia a káblových rozvodov. Súčasťou obnovy bude aj dočasné statické zabezpečenie prestrešenia pešej časti mosta a náter fasád a stropov. Na kompletnú rekonštrukciu pamiatky radnica peniaze nemá.

„Sú to tie najakútnejšie problémy. V budúcnosti je navrhnutá rozsiahla oprava a rekonštrukcia mosta. Dúfame, že bude možné uchádzať sa o grant z fondov Európskej únie,“ povedala vedúca odboru správy majetku Mestského úradu v Piešťanoch Eva Pobjecká. Stavebné firmy sa môžu o zákazku uchádzať do 7. marca.

Kolonádový most je jedným zo symbolov Piešťan, spája mesto s Kúpeľným ostrovom. Pochádza z rokov 1930 až 1933, postavili ho z iniciatívy Ľudovíta Wintera podľa návrhu architekta Emila Belluša. V roku 1933 boli do presklenej steny vkomponované dve leptané vitráže podľa návrhov Martina Benku. V roku 1945 most poškodila ustupujúca nemecká armáda, obnovu dokončili v roku 1956. Čelo mosta zdobí svetoznáma socha barlolamača.

Radnica už niekoľko rokov avizuje komplexnú rekonštrukciu tejto významnej architektonickej pamiatky, ktorá má problémy so statikou. Peniaze na väčšiu opravu sa však v rozpočte mesta zatiaľ nenašli.

 

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Projekt rekonštrukcie Kolonádového mosta neráta s obchodmi

Kolonádový most v Piešťanoch potrebuje rekonštrukciu. Piliere sú podomleté vodou, navyše z vrchnej časti do spodnej zateká. Mesto má projekt už pripravený, zatiaľ však nebola vypísaná vhodná výzva. Podať ho chcú na jeseň. „Výzva bola odsunutá, preto sme to využili a časť projektovej dokumentácie ešte dopracúvame. Doteraz sme sa zaoberali predovšetkým statikou, piliermi, ale aj vrchom, kde treba vymeniť asfalty a dlažby. Teraz sa tu vytvoril priestor, aby sme zrekonštruovali aj obchodné priestory, ktoré sú v dezolátnom stave. Predajcom sa pomaly končia nájomné zmluvy,“ uviedla vedúca odboru správy Mestského úradu v Piešťanoch Eva Pobjecká. Ak chcú prevádzky zrekonštruovať z eurofondov, musia mať špeciálny účel využitia. Butiky a iné obchody preto zmiznú a umiestnia sem informačné centrum, pitný pavilón či galerijný priestor. Predbežný rozpočet projektu je podľa Pobjeckej 1,6 milióna eur.

Odpovede

  1. Male doplnenie:
    Takyto kryty

    Male doplnenie:

    Takyto kryty most  patri k raritam Strednej Europy.

        Myslienku kryteho mosta dal genialny najomca kupelov Ludovit Winter( vrele doporucujem precitat si jeho zivotopis-tento velky maly clovek, pre mna, nema konkurenta v  zivotnom diele jednej osoby ).  Zakladnou myslienkou bola snaha maximalneho komfortu pre pacientov- aby sa “suchou” nohou dostali do mesta z kupelneho ostrova. Povodne mala byt v strede vozovka a po bokoch kryte chodniky. Sam Winter tuto myslienku zavrhol pre  prievan, ktory by tam vznikol a tiez   skutocnost , ze by boli pacienti od seba oddeleni a nevideli sa.

       K jeho kolorytu patrili lepty podla navrhu Martina Benku, ktore vyplnali 2 stredne sklenene deliace polia  s nazvami Piesne Detvy a Na salasi.  V roku 1945 boli zasluhou obetaveho zamestnanca kupelov  predvidavo uschovane, pretoze v tom roku most ustupujuce nemecke vojska znicili. Most bol obnoveny az po 11 rokoch.

      V sucasnosti su lepty nahradene kopiami, bohuzial kvoli pripadnym vandalom.

    My, Piestanci ,mu hovorime familiarne Skleneny.

Comments are closed.