Koloseum medzi finalistami voľby siedmych divov sveta

Zürich. Kolos z ostrova Rodos je minulosťou, dnes je jedným z kandidátov na divy sveta rímske Koloseum. Táto monumentálna antická stavba v Ríme patrí medzi 21 finalistov vo voľbe siedmych divov sveta modernej doby, ako oznámil výbor pre túto voľbu v Zürichu. Pod heslom 7 z 21 v priebehu roka 2006 môže každý na internete hlasovať, ktoré stavby by zaradil medzi moderné divy sveta. Na Nový rok 2007 oznámia sedem zvolených divov v živom vysielaní televízie prenášanom do celého sveta. Kandidátmi na voľbu sú okrem iných Hagia Sophia v Istanbule, socha Krista Vykupiteľa v Rio de Janeire, Eiffelova veža v Paríži a zámok Neuschwanstein v nemeckom Füssene. Zaradili sem aj pyramídy v Gizé, ktoré patria do divov antiky, z ktorých už neexistuje nijaké iné stavebné dielo. Projekt New7wonders sa začal v júni 2000. Má za cieľ hlbšie zakotviť svetové kultúrne dedičstvo do povedomia ľudí. Výbor pre voľbu moderných divov sveta pod predsedníctvom bývalého generálneho riaditeľa UNESCO Federica Mayora chce prispieť k udržaniu kultúrnych pamiatok ohrozovaných znečistením ovzdušia, prírodnými katastrofami i zanedbávaním.


Zdroj: KIPA/-zg-TK KBS

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Rímske Koloseum sprístupnia pre turistov aj v noci

Rímske Koloseum si budú môcť návštevníci pozrieť už aj v noci. Od 21. augusta do 23. októbra sa uskutočnia špeciálne sobotňajšie prehliadky pre skupiny maximálne 40 ľudí. Počas siedmich sobôt si slávnu taliansku pamiatku budú môcť turisti pozrieť v sprievode archeológa a to od 21:00 do polnoci. Koloseum je pre návštevníkov bežne prístupné iba v denných hodinách, no minulý rok predstavitelia mesta začali aj s nočnými prehliadkami, na ktoré tento rok nadviazali.

Divy Slovenska a Sveta

Karol Kállay, E. Hofberger – Divy Slovenska
E. Hofberger, znalec Slovenska z Nemecka (karpatskonemeckej národnosti a rodák z Kežmarku) a špičkový slovenský fotografista K. Kállay sa podujali na netradičnú publikáciu. Približujú nám stavebné a umelecké pamiatky i prírodné zvláštnosti tejto krajiny, pričom k mnohému pristupujú netradičným spôsobom – z hľadiska osobného dojmu a so zmyslom i pre veci vedľajšie.

Verejnosti už je známich sedem divov Banskobystrického kraja

Zrúcanina Pustý hrad vo Zvolene, niekdajší kláštor v Hronskom Beňadiku, mesto Banská Štiavnica, technická pamiatka Čiernohronská lesná železnička, obec Špania Dolina, Kremnická mincovňa a drevený evanjelický kostol v Hronseku tvoria sedem divov Banskobystrického kraja, ktoré si vo vyše pol roka trvajúcej ankete vybrali jeho obyvatelia. Ako informoval hovorca Banskobystrického samosprávneho kraja Peter Hajnala, do dvojkolovej ankety sa zapojilo takmer 2 700 hlasujúcich. Spomedzi 62 tipov na rôzne zaujímavé, historicky, kultúrne či prírodne výnimočné lokality, ktoré v prvom kole poslalo od mája do augusta takmer 300 ľudí, vybrala redakčná rada mesačníka Náš kraj do druhého kola 45 návrhov. Hlasovanie v druhom kole prebiehalo od septembra do konca roka, a to buď poštou prostredníctvom kupónov zverejnených v mesačníku Náš kraj, alebo internetom na oficiálnej stránke samosprávneho kraja.

Mesto Spišská Nová Ves má svojich sedem divov

Obyvatelia a návštevníci Spišskej Novej Vsi v ankete rozhodli o siedmich divoch mesta. Takmer všetky divy Spišskej Novej Vsi môžu návštevníci obdivovať celoročne. Jeden zo siedmich divov mesta Spišská Nová Ves môžu vidieť a zažiť obyvatelia a návštevníci mesta len raz ročne, keďže ide o tradičný Spišský trh, ktorý sa umiestnil na šiestom mieste z celkovo 31 nominovaných pozoruhodností mesta. Najviac hlasov v ankete získal rímskokatolícky farský kostol Nanebovzatia Panny Márie, ktorý je najcennejšou umelecko-historickou pamiatkou v meste. Kostol je výnimočný najvyššou kostolnou vežou na Slovensku, ktorá meria 87 metrov.