Končí medzinárodný keramický workshop v Beladiciach

21. augusta 2009 sa končí medzinárodný keramický workshop v kaštieli v Beladiciach pri Nitre. Počas troch týždňov tu tvorili piati keramikári z krajín východnej a strednej Európy – Ekaterina Suchareva (Rusko), Maris Grosbahs (Lotyšsko), Ezechiel Kováč (Slovensko), Urmas Puhkan (Estónsko) a Remigijus Sederevičius (Litva). Téma workshopu je ľubovoľná, umelci sa v prevažnej miere zameriavajú na parkovú, resp. záhradnú keramiku. Workshop ukončí 21. augusta vernisáž spojená s kultúrnym programom.

Ako agentúru SITA informoval Radovan Baláž, ktorý sa podieľa na organizácii workshopu, tohtoročnou novinkou je tvorivá dielňa pre talentované deti a mládež, ktoré navštevujú výtvarný odbor na nitrianskej Základnej umeleckej školy Tralaškola, kde už prišli do kontaktu s keramikou. V pondelok sa priamo u účastníkov workshopu zaúčali štyria gymnazisti v sprievode dvoch učiteľov. Mládežníci mali možnosť vidieť beladické ateliéry a profesionálnych keramikárov pri práci. Oboznámili sa s priestorom, kde sa vo veľkej peci vypaľujú dokončené diela a s technikou vypaľovania a pod dohľadom profesionálov si aj sami vyskúšali tvorivú prácu. Keramikári si pripravili pre študentov prekvapenie – prácu na spoločnom diele – Babylonskej veži.


Ako uviedla maturantka Veronika Vaculová, ktorá sa chce uberať umeleckým smerom, každý zo študentov má na starosti konkrétnu činnosť, ktorou sa podieľa na kolektívnom diele. Ďalej je však už len na nich, ako sa tej činnosti chopia a vložia do toho niečo svoje. “Príjemne nás prekvapilo predstavenie miestnych  profesionálnych keramických ateliérov a pôsobenie samotných umelcov – od inšpirácie ku konkrétnym dielam cez techniku, štýl až po zasadenie do kontextu krajiny,” povedala.


Tento rok sa workshop koná už ôsmy raz, na doterajších ročníkoch sa zúčastnilo takmer 50 umelcov z 20 krajín – Argentína, Bulharsko, Česko, Egypt, Francúzsko, Holandsko, Chorvátsko, Izrael, Japonsko, Kazachstan, Litva, Lotyšsko, Maďarsko, Rakúsko, Srbsko, Slovensko, Taiwan, Turecko, USA a Veľká Británia. Workshop organizuje konateľ firmy Ekostavby, ktorá spravuje kaštieľ, Jozef Vyskoč a akademický sochár Ilja Holešovský. Koná sa s podporou ministerstva kultúry, Nitrianskeho samosprávneho kraja a mesta Nitry.


Časť z vytvorených diel zostáva priamo v Kaštieli Pustý Chotár v Beladiciach, ktorý je kultúrnou pamiatkou a od roku 2003 súčasťou Park hotela Tartuf. Návštevníci ich môžu obdivovať nielen v interiéroch kaštieľa a hotela, ale aj v parku. Ten sa stal od roku 2007 Prírodnou galériou umeleckej keramiky. “Podobná stála umelecká prezentácia keramických diel v historických objektoch sa doposiaľ na inom mieste na Slovensku nenachádza,” uviedol Baláž.


Cieľom organizátorov je vytvoriť kultúrne podujatie nadnárodného významu, výmena vzájomných skúseností v oblasti keramickej tvorby, nadväzovanie kontaktov, stretávanie sa ľudí z rôznych krajín a kultúr a dotvorenie areálu historického kaštieľa jedinečnými umeleckými dielami.


Viac informácií o keramických workshopoch a beladickej galérii možno nájsť na web stránke www.tartuf.sk, podstránka Galéria keramiky .

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Prešov: Medzinárodný workshop o ochrane drevených chrámov

Dňa 22.10.2003 sa v Prešove v budove Gréckokatolíckeho kňazského seminára blahoslaveného biskupa mučeníka Pavla Petra Gojdiča začal trojdňový Medzinárodný workshop o ochrane drevených chrámov „Wooden Churches Conservation International Workshop“, ktorý organizujú World Monuments Fund, the Samuel H. Kress Foundation, United States Commission for the Preservation of America’s Heritage Abroad v spolupráci s Gréckokatolíckym biskupstvom v Prešove a Gréckokatolíckou bohosloveckou fakultou Prešovskej univerzity v Prešove.

Ako na kníhväzbu?

Už teraz sa môžete hlásiť na workshop, ktorý zrealizujeme v novom roku. Náplňou tohto dvoj-trojmesačného workshopu bude individuálna práca na jednotlivých knihách.