Konferencia: Historici o vzťahoch Slovenska a Poľska v rokoch 1937-47

Slovensko-poľské vzťahy v rokoch 1937 až 1947 budú témou stretnutia historikov v sobotu 3. októbra 2009 na Spiši. Ako ďalej agentúru SITA informoval riaditeľ Štátneho archívu v Levoči Ministerstva vnútra SR František Žifčák, medzinárodná vedecká konferencia, ktorá sa v sobotu uskutoční v Spišskej Belej, sa bude venovať aj analýze dejín Spiša, Oravy a Kysúc, teda regiónov, ktoré mimoriadne citlivo prežívali práve desaťročie 1937 – 1947.Časť konferencie je venovaná kontroverznému bojovníkovi proti komunizmu Józefovi Kuraśovi zvanému „Ogień“ (Oheň), ktorého veľká časť obyvateľstva Poľska vníma ako vojnového hrdinu. Slováci však podľa Žifčáka spájajú jeho činnosť aj s útokmi a vraždami Slovákov v Poľsku.

Lektormi na konferencii budú historici z Ústavu pamäti národa, členovia Spišského dejepisného spolku a ďalších odborných inštitúcií zo Slovenska a Poľska. Očakáva sa, že výsledky konferencie prinesú nové poznatky a hodnotenia historického vývoja v podtatranskej oblasti v období 1937 – 1947. Konferenciu organizujú Spišský dejepisný spolok a Spolok Slovákov v Poľsku.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Otvoria výstavu o histórii Spiša

Ojedinelý výstavný projekt o histórii Spiša bude v sobotu 28. novembra 2009 o 16:00 sprístupnený v budove Slovenského národného múzea – Spišského múzea v Levoči. Ako agentúru SITA informoval hovorca Spišskej diecézy Peter Majda, unikátne exponáty, medzi ktoré patria napríklad originálne gotické tabule z hradnej Kaplnky sv. Alžbety, či zlatý poklad Spišskej Kapituly, doplní autorská prezentácia historických odkazov biblickej a kultúrnej tradície súčasného výtvarníka Matúša Lányiho. Výstavu, ktorá potrvá do 31. júla 2010, pripravilo SNM – Spišské múzeum v Levoči v spolupráci so Spišskou diecézou.