Kópie Warholovho diela vyvolávajú otázky, ale nie odpovede
Prípad nepravých artefaktov medzi Warholovými dielami vo švédskom národnom múzeu vyvolal vo svete umenia rozruch. V novembri sa v médiách objavili správy o tom, že viac ako 100 diel pripisovaných Andymu Warholovi nie sú originály. Škatule Brillo Boxes, pri tvorbe ktorých sa umelec inšpiroval obalmi od mydla, pochádzajú z roku 1968. Neoriginálne exempláre vznikli v roku 1990 pre účely výstavy v Petrohrade. Dal ich vyrobiť údajne bývalý technický riaditeľ mestského kultúrneho strediska Arne Goransson. Národné múzeum získalo umelecké diela v roku 1995 od bývalého riaditeľa a známeho experta na umenie Pontusa Hultena. Štokholmské Moderna Museet plánuje šesť nepravých škatúľ, ktoré vlastní, vyradiť zo svojich zbierok.
Veľký podiel na nejasnosti majú na svedomí kroky Pontusa Hultena, ktorý zomrel v roku 2006. V roku 1994 predal 40 škatúľ Brillo zberateľovi Ronnymu van de Veldemu. V potvrdení o predaji tvrdil, že “tieto ‘Brillo Boxes’ vyrobili v Štokholme v roku 1968 podľa inštrukcií Andyho Warhola. Tieto ‘Brillo Boxes’ boli súčasťou výstavy ‘Andy Warhol’ v Moderna Museet”. “Nemôžem to potvrdiť. Zle si na to pamätá,” povedal tajomník Švédskej kráľovskej akadémie výtvarných umení Olle Granath, ktorý Hultenovi asistoval pri príprave výstavy v roku 1968. “Pontus veľmi zostarol,” vyjadril obavy. Podľa reportéra denníka Expressen Mikaela Oelandera “neexistujú žiadne dôkazy potvrdzujúce, že 100 Brillo škatúľ vyrobili pre účely výstavy v Štokholme v roku 1968. Hulten nechcel kopírovaním škatúľ v roku 1990 oklamať svet. O jeho zámeroch vedelo veľa ľudí. “Je jasné, že ich nevyrobili s úmyslom predstierať, že sú originálne, ale vznikli ako súčasť scénografie pre výstavu,” uviedol Granath. Ďalší z novinárov Expressen Christian Holmen, povedal, že “nebolo tajomstvo” kedy ich vyrobili. Nikto ale nevie, prečo Hulten tvrdil, že pochádzajú z roku 1968. “Želám si, aby Pontus Hulten ešte žil, aby nám mohol poskytnúť vysvetlenie,” vyhlásil súčasný kurátor Moderna Museet Lars Nittve.
Prípad vrhá tieň aj na radu, ktorá potvrdzuje pravosť diel prisudzovaných umelcovi. Andy Warhol Art Authentication Board podľa novín Expressen takéto certifikáty mnohým kópiám udelila. Granath tvrdí, že mnohé z umelcových diel nevytvoril Warhol. “Som rád, že nie som členom komisie, ktoré potvrdzuje diela Andyho Warhola. Jeho diela vytvoril vždy niekto iný,” povedal. Podľa právneho zástupcu rady Ronalda Spencera “rada prípad prešetruje a očakávam od nich, že napíše súčasným majiteľom.” Reportérom agentúry AFP obsah listu nespresnil.
V apríli predali v Christie’s aukčnej sieni Brillo škatule za 66-tisíc libier (v prepočte 3 milióny slovenských korún). Text v katalógu, ktorý diela opisoval, označil za bývalého majiteľa Pontusa Hultena a že ich vyrobili v roku 1968. To, či ide o kópiu z roku 1990, aukčný dom nepotvrdil. Hovorca siene Matthew Paton zdôraznil, že na aukciách Christie’s predávajú iba exempláre potvrdené Andy Warhol Art Authentication Board. Reakciu neposkytla ani aukčná spoločnosť Sotheby’s. Americký právny špecialista na umenie Peter R. Stern si myslí, že obe spoločnosti sa obávajú o svoju reputáciu. Dodal, že odhalenie je závažné najmä pre radu, ktorú nazval “jednou z najkontroverznejších rád pre umenie vo svete”. Podľa neho jej ale nehrozil súd, pretože ju kryjú špeciálne právne klauzuly.
Dôsledky pre reputáciu Warhola nebudú podľa Sterna výrazné. “Záujem o jeho dielo je taký veľký. Jednoducho to znamená, že kupujúci si majú dávať väčší pozor. Naozaj si nemyslím, že to bude mať dopad na Warholovu reputáciu alebo na trh s Warholom,” dodal.