Kostol v Trnovom po 18 rokoch opäť slúži ľuďom

Obrázok k článku

Štvorstoročný drevený Kostol svätého Juraja v žilinskej mestskej časti Trnové po 18 rokoch opäť slúži ľuďom. Otvorili ho v nedeľu v rámci svätojurajských Trnovských hodov, kompletná rekonštrukcia trvala dva roky a stála vyše milióna eur. Rímskokatolícky kostol postavili začiatkom 17. storočia bez jediného železného klinca. V posledných rokoch však bol podľa riaditeľa Krajského pamiatkového úradu v Žiline Miloša Dudáša v zlom technickom stave. „Preto sa kostol v decembri 2010 rozobral a premiestnil na východ Slovenska do dielní firmy, ktorá opravovala drevenú konštrukciu a na tomto mieste sa realizoval archeologický výskum. A až keď bol výskum komplexne urobený, až vtedy sa začalo robiť odvodnenie terénu, nové základy a nanovo sa postavil drevený zrub,“ povedal Dudáš. Rekonštrukciu kostola financovala vláda SR z rezervy premiéra.

Na slávnostnom otvorení kostola i odhalení pamätnej tabule sa v nedeľu zúčastnili aj predseda vlády, minister kultúry, predseda Žilinského samosprávneho kraja a žilinský primátor. Prvú svätú omšu v zrekonštruovanom kostolíku celebroval žilinský biskup Tomáš Galis, podľa ktorého Kostol svätého Juraja v Trnovom patrí historicky i architektúrou medzi skvosty slovenského národa. „Do dnešného dňa sa zachoval práve životaschopnosťou ľudu a verím, že životaschopnosť ponesie aj ďalej,“ povedal Galis.
Kostol svätého Juraja v Trnovom je najzápadnejšie situovanou drevenou sakrálnou stavbou na Slovensku a jedinou pamiatkou tohto druhu v celom regióne Žiliny. „Vybudovali ho pravdepodobne podľa vzoru kostolíka, ktorý sa nachádzal v Zábreži na Orave. Celý bol postavený z dreva a bez jediného železného klinca. Do roku 1994, keď v Trnovom dokončili nový murovaný kostol, sa v ňom pravidelne slúžili bohoslužby,“ uviedol hovorca Žilinského samosprávneho kraja Peter Kubica.

Kostol z roku 1615 bol postavený na mieste, kde predtým stáli dva staršie, pravdepodobne tiež drevené kostoly. Z pôvodného vnútorného zariadenia kostola sa zachovalo len torzo, barokový oltár pochádzajúci z prvej tretiny 18. storočia zdobila ústredná plastika svätého Juraja, ktorá je dnes z bezpečnostných dôvodov uložená v priestoroch farského úradu. Nedávny reštaurátorsky výskum potvrdil, že maľovaný strop nie je pôvodný, ale bol do kostola vložený dodatočne z iného objektu a je zhruba o vyše sto rokov starší ako kostol.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Zreštaurovaný barokový organ sa opäť rozozvučí

POPRAD 18. januára 2001 (SITA) – Necelé štyri mesiace trvalo reštaurovanie barokového organu v kostole sv. Juraja v mestskej časti Popradu Spišskej Sobote. V nedeľu o 16:00 sa v kostole uskutoční slávnostný koncert, na ktorom predstavia celú šírku a rozsah zreštaurovaného organu, uviedol pre agentúru SITA správca rímsko-katolíckej farnosti v Spišskej Sobote Michal Lipták.

Zápis do zoznamu UNESCO prilákal do kostola viac turistov

Zápis dreveného artikulárneho kostola v Hronseku v okrese Banská Bystrica do zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO priniesol podľa očakávaní zvýšený záujem turistov o túto pamiatku. Rok po tomto zápise to pre agentúru SITA začiatkom júla 2009 potvrdil hronsecký starosta Pavol Zemek aj tamojšia evanjelická farárka Anna Jakušová. Kým starosta odhaduje, že počet turistov sa zvýšil dvoj- až trojnásobne, farárka je v odhade miernejšia a tvrdí, že počet turistov sa nanajvýš zdvojnásobil. „Nebol taký nával, aký sme čakali. Za rok sem prišlo okolo 20-tisíc návštevníkov. Uvidíme však, čo urobí táto letná sezóna, keďže už sme v ponuke cestovných kancelárií pre zahraničných turistov,“ povedala Jakušová. Dodala, že zvýšená návštevnosť im zatiaľ nijaké problémy nerobí, pre zahraničných turistov majú k prehliadke kostola pripravené sprievodné slovo vo viacerých jazykoch na audio disku.

Kláštorný kostol sa nedarí obnoviť už 50 rokov

ČERVENÝ KLÁŠTOR 29. septembra 2004 (SITA) – Zastavenie reštaurátorských prác v kláštornom kostole sv. Antona Pustovníka v Červenom Kláštore spôsobila transformácia fondu Pro Slovakia na program Obnovme si svoj dom. Vylúčením štátnych inštitúcií z možnosti uchádzať sa o granty z programu Obnovme si svoj dom vznikla podľa riaditeľky Krajského pamiatkového úradu v Prešove Márie Polákovej paradoxná situácia, pretože štátna inštitúcia zriadená ministerstvom kultúry nemá možnosť získať peniaze na obnovu kultúrnych pamiatok vo vlastníctve štátu.

Odpovede

  1. Kostol svätého Juraja v

    Kostol svätého Juraja v Trnovom je rímskokatolícky drevený kostol v žilinskej mestskej časti Trnové. Je to najzápadnejšie lokalizovaná drevená sakrálna stavba na Slovensku.

Comments are closed.