Kráľovská spoločnosť zverejnila na webe staré rukopisy

Historické rukopisy, ktoré napísal sir Isaac Newton, Benjamin Franklin či iní významní vedci, budú po prvýkrát publikované on-line, uviedla britská Kráľovská spoločnosť. Zverejnenie známej literatúry, ktorú spoločnosť publikovala vo svojom časopise, bude súčasťou osláv 350-teho výročia jej založenia.

Literatúra zahŕňa vedeckú štúdiu, ktorá potvrdzuje, že Wolfgang Amadeus Mozart bol génius a skoré práce britského vedca Stephena Hawkinga týkajúce sa čiernych dier. Newtonova teória o svetle a farbách, ktorá aj naďalej poskytuje základ pre teoretickú fyziku bude publikovaná spolu s príšerným popisom transfúzie krvi zo 17. storočia. Taktiež sa zverejní práca od Benjamina Franklina týkajúca sa experimentu, pri ktorom sa pokúšal vypúšťať šarkana počas búrky, aby tak dokázal, že pri blýskaní ide o elektrinu a nie o nadprirodzený jav.


Oficiálny dátum založenia Kráľovskej spoločnosti je 28. november 1660, keď sa 12 jej členov stretlo na londýnskom Gresham College. Spoločnosť sa následne každý týždeň stretávala, aby overovala experimenty či diskutovala o vedeckých otázkach. Meno “Kráľovská spoločnosť” sa v tlačenej verzii po prvýkrát objavilo v roku 1661.


Interaktívna stránka sa nazýva Trailblazing a obsahuje 60 článkov vybraných zo všetkých 60 000, ktoré sa objavili v časopisoch Kráľovskej spoločnosti. Stránku je možné nájsť na webovej adrese http://trailblazing.royalsociety.org.

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Objavili klavír, na ktorom hrával Wolfgang Amadeus Mozart

V Nemecku našli klavír, o ktorom sa predpokladá, že na ňom hrával známy rakúsky hudobný skladateľ Wolfgang Amadeus Mozart a jeho hodnota môže dosahovať až niekoľko miliónov eur, uviedla v stredu nemecká rozhlasová stanica SWR. Nástroj podľa nej vyrobili v roku 1775. V osemdesiatych rokoch minulého storočia sa dostal do rúk výrobcovi klavírov Martinovi Beckerovi z juhonemeckého mesta Baden-Baden, ktorý ho získal od štrasburského obchodníka so starožitnosťami. Keď sa Becker rozhodol piano vydražiť, hudobný historik si ponuku všimol a “mal tušenie, že by mohlo ísť o dlho stratený nástroj, na ktorom hrával Mozart, vždy keď bol v Štrasburgu,” uviedla stanica SWR.