Krása chladnej gotiky

Máte radi gotické katedrály, v ktorých sa človek cíti akoby lietal v priestore? Je pre vás záhadou, ako mohli ľudia v 12. storočí postaviť také krásne stavby? Pozrite si múdru a hlavne peknú knihu Gotika……Gotika je typická západoeurópska architektonická ozdoba. Drvivá väčšina gotických katedrál i ďalších budov sa nachádza v priestore medzi Alpami a britskými ostrovmi. Medzi „najvýchodnejšie“ pamiatky gotiky patrí Dóm sv. Alžbety v Košiciach, aj keď vplyv gotiky, samozrejme, možno badať aj v Nemcami kolonizovaných územiach Pobaltských krajín.

Gotika vlastne určuje, kde prechádza línia medzi západnou a východnou Európou – túto úvahu však v knihe kolektívu nemeckých autorov Gotika – Architektura, Plastika, Malířství (Slovart, Praha 2000) nenájdete. Zato však tu nájdete množstvo nádherných fotografií mapujúcich tie najvýznamnejšie gotické stavby od Paríža, cez Prahu a Viedeň až po britskú ostrovnú gotiku. Celkovo ponúka kniha 780 fotografií, celkov i detailov, ktoré odhaľujú pestrú a majstrovsky dokonalú tvár.
Gotika je zároveň prvým uceleným architektonicko-výtvarným smerom, ktorému sa podarilo vyformovať sa po dlhom období post-rímskeho úpadku Európy. Ranný a temný stredovek v nej prešiel do obrovského kultúrneho vzopätia, čo sa ukázalo práve na architektúre (najviditeľnejšie), ale aj na maliarskom a sochárskom prejave. Tematicky sa gotika viaže prísne na kresťanskú kultúru a ikonografiu, ba dá sa považovať za vrchol umenia inšpirovaného cirkvou a náboženstvom. Svetské motívy sa začali objavovať až v neskoršej renesancii.

Kniha Gotika je obrazovo krásne pripravená, ale zároveň po textovej stránke obsahuje jednu fatálnu chybu – vďaka „nepozornosti“ tlačiarní (kniha sa tlačila v Nemecku) sa z elektronickej podoby textu z nepochopiteľných príčin vytratilo kompletne písmeno „ý“. Zdanlivá banalita však ruší text a kniha sa dá čítať len veľmi namáhavo. Vydavateľstvo chcelo pôvodne celý náklad zničiť, keďže však ide o drahú tlač a papier v celkovej hmotnosti viac ako 14 ton, rozhodli sa knihu radšej predávať aj s upozornením na chybu a so zľavou. A tak sa vám v rukách stretajú naraz vynikajúca kniha s podrobným vyobrazením sveta gotiky a… Nepodarok. Napriek nepríjemnej chybe je to však unikátna publikácia.

Martin Kasarda


Publikované na: www.markiza.sk

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Skončila sa Gotika

V nedeľu 21. marca 2003 sa slávnostnou derniérou za účasti predsedu Národnej rady SR Pavla Hrušovského, ktorý prevzal nad výstavou záštitu a generálnej riaditeľky SNG Kataríny Bajcurovej, kurátora Dušana Burana a ďalších hostí skončila výstava Gotika, ktorá bola pokračovaním cyklu Dejiny slovenského výtvarného umenia Slovenskej národnej galérie.

Časopis Pamiatky a múzeá udelí výročné ceny

BRATISLAVA 8. septembra (SITA) – Za najvýznamnejšie diela a činy z oblasti kultúry za rok 2003 ocení laureátov redakcia časopisu Pamiatky a múzeá v piatok o 14:00 v lučenskej Dvorane Reduty. Ceny odovzdajú pri príležitosti slávnostného otvorenia Dní európskeho kultúrneho dedičstva. Ocenenia v šiestich kategóriách sa udeľujú na návrh čitateľov a ďalších navrhovateľov.

Publikácia GOTIKA najkrajšou knihou roka 2003

Publikácia GOTIKA z dielne Slovenskej národnej galérie a Vydavateľstva Slovart sa stala najkrajšou knihou roka 2003
V posledných desaťročiach sa zásluhou nových objavov podarilo sprístupniť dosiaľ neznáme diela gotického umenia alebo po reštaurátorských zásahoch podstatne skorigovať predchádzajúce názory na ich miesto v dejinách európskej kultúry.

Dejiny slovenského výtvarného umenia – GOTIKA

Z obdobia medzi rokmi 1250 až 1550 pochádzajú azda najcennejšie diela umeleckej histórie Slovenska. Osobnosti ako majster Pavol z Levoče alebo Majster M, či stavby kostolov v Košiciach, Bardejove alebo v Bratislave vzbudzujú už viac než 100 rokov záujem nielen historikov umenia, ale aj širokej verejnosti, ktorá sa však o kvalite nášho gotického umenia v rámci tak reprezentatívnej výstavy mohla naposledy presvedčiť v roku 1937 – v Prahe.

Slovenská gotika v parížskom múzeu stredoveku Cluny

Návštevníci francúzskej metropoly budú môcť od 14. septembra 2010 do 10. januára 2011 obdivovať výstavu slovenskej gotiky. Prehliadku s názvom Zlatom a ohňom (Umenie Slovenska na sklonku stredoveku) sprístupnia v utorok 14. septembra 2010 v národnom múzeu stredoveku v Múzeu Cluny v Paríži. Podľa hovorkyne rezortu kultúry a cestovného ruchu Evy Chudinovej sa na vernisáži osobne zúčastní aj minister Daniel Krajcer.