Krásne knihy súťažia
Najkrajšie knihy o Slovensku, prestížna súťaž a výstava kníh a propagačných materiálov vstupuje v tomto roku do svojho 3. ročníka. Vyhlasovatelia súťaže, Klub fotopublicistov Slovenského syndikátu novinárov, aj v tomto roku zaregistrovali pekné knižné diela o Slovensku, ale aj regiónoch, mestách a obciach. Bolo ich o niečo menej, ako v uplynulom ročníku, čo možno pripísať na rub súčastnej celospoločenskej situácii. Spomeňme aspoň niekoľko zaujímavých knižných titulov, ktoré budú v tomto roku súťažiť o prestížne ocenenia. V hlavnej kategórii knihy o Slovensku je tu veľká, reprezentačná, obrazová publikácia Historické mestá Slovenska, ktorá fotografiou a slovom predstavuje 24 najkrajších a najvzácnejších slovenských miest. V kategórii knihy o regiónoch, je tu obrazová publikácia Poklady slovenského tokaja, ktorá predstavuje známu vinohradnícku oblasť. V kategórii knihy o mestách svoje diela ponúkajú: Nitra, Svätý Jur, Svit, Rožňava. Pekné publikácie vydali aj obce Závadka nad Hronom, Seňa-Szina, Močenok a Bernolákovo. Najobsiahlejšou knihou je monografia o významnej, ale dnes už neexistujúcej obci Radvaň (dnes už súčasť mesta Banská Bystrica), ktorá obsahuje až 300 strán veľkého formátu. Unikátnou je aj obrazová publikácia Nitra z oblakov, lebo je to prvá kniha o slovenských mestách, ktorá bola vytvorená výhradne z leteckých fotografií. Slávnostné vyhlásenie výsledkov súťaže Najkrajšie knihy o Slovensku a otvorenie výstavy sa uskutoční, 23.marca 2010, v Štátnej vedeckej knižnici v Banskej Bystrici, ktorá je hlavným spoluorganizátorom podujatia. Potom víťazná kolekcia, obohatená o najkrajšie knihy s predchádzajúcich dvoch ročníkov, bude putovať po slovenských mestách. Pre záujemcov o výstavu majú organizátori dobrú správu. Majú ešte voľné niektoré termíny na reprízu výstav. To je výzva pre múzeá, galérie, knižnice a kultúrne strediská, ktoré by mali záujem priblížiť tak peknú kolekciu svojim návštevníkom. Informácie: Klub fotopublicistov, tel.č. 0911 334 460
Krásne knihy súťažia
Historické mestá Slovenska najkrajšou knihou o Slovensku
BRATISLAVA 28. marca (SITA) – Súťaž O najkrajšie knihy a propagačné materiály o Slovensku za rok 2009 a tiež súťaž Najkrajšie kalendáre Slovenska na rok 2010 už má svojich víťazov. Tento týždeň ich vyhlásili v Banskej Bystrici v priestoroch Štátnej vedeckej knižnice.
Do tretieho ročníka súťaže Najkrajšie knihy a propagačné materiály o Slovensku za rok 2009 nominovali tvorcovia celkom 23 exponátov. Najpočetnejšie boli zastúpené mestá, samosprávne kraje a obce prostredníctvom obrazových publikácií, monografií, prospektov a skladačiek. “Medzi najkrajšie exponáty patria knihy, ktoré poslali mestské úrady zo Svätého Jura, Nitry, Rožňavy, Svitu a obecné úrady,” skonštatoval generálny sekretár Únie miest Slovenska (ÚMS) Marián Minarovič. Dodal, že zo samosprávnych krajov sa svojimi propagačnými aktivitami pochválil Prešovský kraj. “Porota zložená z polygrafov, fotografov, grafikov a iných odborníkov nemala ľahkú úlohu, aby z vyrovnanej kolekcie ocenila tie najkrajšie diela,” zhodnotil Minarovič. Najkrajšou knihou o Slovensku za rok 2009 sa stala obrazová publikácia „Historické mestá Slovenska“ od autorov Vladimíra Bártu st. a Vladimíra Bártu ml. V kategórii regióny Slovenska zvíťazilo dielo „Gavurky“. V kategórii najkrajšia kniha o slovenských obciach získala najvyššie ocenenie publikácia „Bernolákovo – Dejiny obce“, v kategórii najkrajšia kniha o slovenských mestách získala prvenstvo kniha „Svätý Jur – Dejiny písané vínom“.
Súťaž „Najkrajšie kalendáre” mala už 18. ročník. Do tohtoročnej bolo nominovaných celkom 53 nástenných, stolových, plagátových a iných kalendárov od 43 vydavateľov, ktoré súťažili v 10 kategóriách. “Najviac kalendárov poslali do celoslovenskej súťaže mestské a obecné úrady. Silne boli obsadené aj kategórie firemných a autorských kalendárov,” tvrdí Minarovič. Najúspešnejším vydavateľom kalendárov sa stala česko-slovenská spoločnosť PRESCO GROUP SLOVAKIA. “Ďalším úspešným vydavateľom je piešťanská firma MiniM – dcérska spoločnosť vydavateľstva Helma. Výnimočné ocenenia získal autor a vydavateľ Igor Boháč,” informoval Minarovič. Do súťaže sa podľa neho prihlásil štyri výnimočné diela v kategórii autorských kalendárov a jedno v kategórii mesta Slovenska. “Ocenené boli aj diela fotografa Filipa Kuliševa i kalendár Jozefa Čvikotu Plynutie Času, ktorý získal mimoriadne ocenenie za netradičné technologické spracovanie. Mimoriadnu cenu za kreativitu získal jedinečný kalendár z banskobystrickej reklamnej agentúry ENTERPRISE,” uviedol generálny sekretár Únie miest Slovenska.
Celoslovenskú súťaž tradične vyhlasuje Klub fotopublicistov so Štátnou vedeckou knižnicou v Banskej Bystrici a ďalšími kultúrnymi inštitúciami. “Partnerom súťaže, tak ako v predchádzajúcich, aj v tomto roku je Únia miest Slovenska,” uviedol Minarovič. Dodal, že výsledky súťaží budú zverejnené na http://www.najkalendar.sk a http://www.najkrajsieknihy.sk a tiež na web stránke ÚMS http://www.unia-miest.sk. “Ocenené diela budú vystavené v priestoroch Štátnej vedeckej knižnice v Banskej Bystrici do 13. apríla a následne v mestách Levice, Košice, Bardejov, Piešťany, Rožňava, Stará Ľubovňa, Veľký Krtíš, Zvolen a Žilina,” dodal Minarovič.