Krištof Kolumbus – Cestovateľ

Obnova.sk Fotografia

Život: Krištof Kolumbus (1451- 1506) sa inšpiroval knihou slávneho cestovateľa Marca Pola. Kolumbus túžil objaviť novú cestu do Indie. Najprv chcel výpravu uskutočniť za podpory portugalského kráľa, no po zamietnutí výpravy sa obrátil na španielsky dvor. Španielsky kráľ nakoniec výpravu podporil. Krištof Kolumbus vyplával v auguste r. 1492. Po ceste na západ sa zastavili na Kanárskych ostrovoch.Po dlhej plavbe natrafili v októbri na niekoľko ostrovov. Kolumbus sa domnieval, že sú v Ázii. Jedna z lodí stroskotala na ostrove Haiti. Kolumbus sa vrátil do Španielska, aby mohol zorganizovať ďalšiu plavbu. V r. 1493 vyplávalo z Cádizu 13 lodí. Po preplávaní oceánu pristáli v Karibiku. Počas pobytu na ostrovoch sa snažil nájsť zlato v domnení, že sa nachádza v Indii. Po neúspešnom hľadaní zlata sa plavil ďalej a objavil Kubu a Jamajku a neskôr aj brehy Ameriky. Domorodcov nazval Indos. Z tohoto označenia sa neskôr domorodým obyvateľom Ameriky hovorilo Indiáni. Po mnohých výpravách umrel takmer slepý v r. 1506.

Obnova.sk Fotografia

Zaujímavosť: Krištof Kolumbus objavil nový svetadiel, ale sám o tom nevedel. Domnieval sa, že jeho výprava objavila novú cestu do Indie. Na svojej prvej ceste sa plavil na španielskych karavelách Santa Maria, Nina a Pinta. Sochy Krištofa Kolumba zdobia mnohé námestia. Jeden z monumentov stojí v Španielsku v Barcelone.
Krajina pôvodu: Taliansko (Janov)

Zdroj: Destinacie.sk, foto a text archív

Nové články 1x za mesiac na váš eMail.

Nerozosielame spam! Prečítajte si naše podmienky použitia.

Súvisiace články

Vasco da Gama – Cestovateľ

Život: Vasco da Gama (1469 – 1524) sa vydal v r. 1497 na cestu do Indie. Zvolil však inú cestu, než Krištof Kolumbus. Keď oboplával najjužnejší bod Afriky, mys Dobrej nádeje, pokračoval plavbou v Indickom oceáne. Cestou sa zastavil v Mozambiku, Mombase a Malindi. Po donútení arabských obchodníkov sprevádzať portugalské lode do indického prístavu Kalikat sa podarilo Vascovi da Gama doplávať do Indie.

Thor Heyerdahl – nórsky archeológ a etnograf

18. 4. 2002 – zomrel nórsky archeológ, etnograf a zoológ Thor Heyerdahl, nórsky národný hrdina. Vyštudoval zoológiu a geografiu na univerzite v Oslo. Už v r. 1947 sa zapísal do pamäti miliónov ľudí, kedy na lodi z balzového dreva, ktorá bola zhotovená podľa techniky predkov dnešných indiánov – bez jediného klinca, z kmeňov zviazaných konopným ľanom a s bambusovou kajutou Kon-Tiki prekonal 4900 kilometrov medzi Peru a Polynéziou za 101 dní.

James Cook – Cestovateľ

Život: James Cook (1728 – 1779) sa považuje za jedného z najznámejších cestovateľov. Preslávil sa mnohými úspešnými plavbami. Jedna z výprav mala za cieľ sledovať Venušu, prechádzajúcu popred Slnko. Pozorovanie prebiehalo na ostrove Tahiti v r. 1768. Ďalšia cesta bola zasvätená hľadaniu Južnej zeme. Pri tejto ceste doplával James Cook k Novému Zélandu a Austrálii.

Objavili vrak lode, ktorú jej posádka opustila v roku 1853

Kanadským archeológom z vládnej organizácie Parks Canada sa podarilo objaviť vrak lode HMS Investigator, ktorú pred viac ako 150 rokmi opustila jej posádka po neúspešnom pokuse o preplávanie severozápadnej námornej cesty cez Severný ľadový oceán. Vrak našli potopený v hĺbke jedenásť metrov vo vodách Mercy Bay na severnom pobreží Banksovho ostrova.

Vymrel jeden z kmeňov Andamanských a Nicobarských ostrovov

Posledný člen kmeňa, ktorý bol pravdepodobne potomkom jednej z najstarších kultúr na Zemi, zomrel vo veku 85 rokov na jednom z Andamanských a Nicobarských ostrovov v Indii. Boa Sr bol podľa organizácie Survival International so sídlom v Londýne, ktorá bojuje za práva pôvodného obyvateľstva, posledným človekom, ktorý hovoril jazykom Bo, jedným z desiatich pôvodných jazykov týchto ostrovov.